Jak prać ręczniki, by były miękkie i puszyste? Dodaj do prania 3 łyżki tego produktu, a nie pożałujesz

Z ręczników korzystamy codziennie, zwykle po kilka razy. To ma wpływ na ich wygląd i jakość. Z tego powodu warto pamiętać o tym, by odpowiednio o nie dbać. Sprawdź, jak prać ręczniki i jak często należy to robić, by były miękkie i jak nowe.

Ręczniki to nieodłączny element naszego życia. Korzystamy z nich regularnie i często wybieramy takie, które mają służyć nam przez lata. Jednak przez nieumiejętne pranie i suszenie tracą na jakości, stają się szorstkie w dotyku i nieprzyjemnie pachną. By jak najdłużej zachowały odpowiednie właściwości i były miękkie i puszyste, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Te porady pomogą.

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać ręczniki, by służyły jak najdłużej? Pamiętaj o tych zasadach

Przede wszystkim pamiętaj, by nowo zakupione ręczniki zawsze wyprać przed pierwszym użyciem. To pozwoli usunąć z nich resztki barwnika, zabrudzenia i drobnoustroje. Na początek namocz je w misce z zimną wodą, najlepiej przez noc. Dodaj do niej odrobinę octu. Dzięki temu włókna będą lepiej chłonęły wodę. Pamiętaj, by do prania nie dodawać płynów zmiękczających. Ich resztki osadzają się na włóknach, co ogranicza ich chłonność. Stosuj tyle detergentu, ile zaleca producent. Nie przesadzaj z ilością proszku czy płynu do prania, bo jego resztki również mogą pozostać na włóknach. Raz na jakiś czas do prania możesz dodać trzy łyżki sody oczyszczonej rozpuszczone w pół szklance wody. Wlej mieszankę do płynu na środek zmiękczający. Dzięki temu ręczniki będą jak nowe.

Jak często prać ręczniki? Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, jak często z nich korzystamy i czy dokładnie suszysz je po każdym użyciu. Te, których używasz kilka razy dziennie, warto prać nawet co 3 dni. Szczególnie gdy w twojej łazience panuje nadmierna wilgoć, która tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów.

PrasowanieUżyj tego produktu podczas prasowania. Zapomnisz o zagnieceniach

W ilu stopniach prać ręczniki? Dobór temperatury ma znaczenie

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Zwykle zaleca się wybierać program w 40 lub maksymalnie 60 stopniach. Wszystko jednak zależy od zaleceń, które znajdziesz na metce ręcznika. Gotowanie czy pranie w 90 stopniach nie jest polecane w przypadku tych stosowanych przez nas na co dzień. Pamiętaj o ustawieniu niskich obrotów wirowania.

Wsyp sól do zlewuWsyp do zlewu pół szklanki soli i zalej wrzątkiem. Efekt cię zaskoczy

Ręczniki po praniu są sztywne? Sprawdź, jak temu zaradzić

Twarde i sztywne ręczniki to często efekt nieprawidłowego prania w zbyt wysokiej temperaturze i z nadmiarem detergentów i środków zmiękczających. Jak temu zaradzić? Przed praniem namocz ręczniki w wodzie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Po tym zabiegu powinny odzyskać miękkość. Następnie ustaw pranie. Po wyciągnięciu ręczników z pralki dokładnie je wytrzep, by rozluźnić włókna. Najlepiej susz je w suszarce bębnowej. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, rozwieś je na suszarce w równych ostępach, zapewniając swobodny przepływ powietrza.

Więcej o: