Drugi podbródek pojawia się nie tylko wraz z wiekiem. Może wystąpić również u młodych osób. Jest też wynikiem nadwagi czy problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia tarczycy. I choć nie dla każdego jest to problem, z którym należy walczyć, warto zacząć wprowadzać w życie kilka nawyków. Dzięki nim ograniczysz ryzyko pojawienia się podwójnego podbródka.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Podwójny podbródek jest najczęściej kojarzony z nadwagą. To jednak nie jest regułą. Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, utrata elastyczności skóry wraz z wiekiem, nadmiernym opalaniem się czy wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem telefonu. To tzw. tech neck, z którym wiążą się nie tylko drugi podbródek i poprzeczne zmarszczki na szyi, lecz także bóle głowy, karku i pleców. Częste trzymanie głowy w pozycji pochylonej powoduje tworzenie się fałdy pod brodą. Z czasem zaczynamy się coraz bardziej garbić, a skóra traci jędrność. Podwójnemu podbródkowi sprzyja również nieprawidłowa postawa.
By pozbyć się podwójnego podbródka i ograniczyć możliwość jego wystąpienia, pamiętaj o odpowiedniej diecie i właściwym nawodnieniu organizmu. Stosuj kosmetyki nawilżające i zawierające kolagen, kwas hialuronowy, retinol czy peptydy. Wykonuj również masaże, najlepiej podczas nakładania kremu. Produkt wmasowuj okrężnymi ruchami przy pomocy palca wskazującego i środkowego, kierując się od dołu ku górze szyi. Możesz też lekko podszczypywać skórę na podbródku, co pobudzi krążenie i wpłynie korzystnie na wchłanianie składników odżywczych zawartych w kremie. Masaż wykonuj co najmniej raz dziennie.
W pozbyciu się drugiego podbródka pomogą nie tylko regularne masaże, lecz także ćwiczenia. Wzmocnią one mięśnie szyi, sprawią, że skóra stanie się bardziej jędrna, pomogą też wyszczuplić twarz. By zadziałały, wykonuj je codziennie. Już po kilku tygodniach zauważysz efekt. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?