Kiedy przycinać róże na zimę? Ten błąd może sprawić, że nie zakwitną ponownie

O gustach ponoć się nie dyskutuje, jednak większość entuzjastów ogrodnictwa przyzna, że róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów możliwych do domowej hodowli. Aby rośliny zdrowo się rozwijały, należy dbać o nie przez cały rok. Kiedy przycinać róże na zimę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie róż na zimę to odpowiedzialne zadanie. Jeśli wykona się je w niewłaściwie, kwiaty mogą nie przetrwać trudnych warunków panujących podczas tej pory roku. Popularna roślinanie bez powodu otaczana jest tak dużym podziwem na całym świecie. Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni rozwój, zapoznaj się z tymi poradami.

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Róże ogrodowe. Pielęgnacja tej rośliny zimą wcale nie jest trudna

Przycinanie róż na zimę może być dość ryzykowne. Nie wiadomo przecież, w którym momencie mogą nadejść pierwsze przymrozki. Zbyt późna pielęgnacja kwiatów może im zaszkodzić. Rany na łodygach, powstałe poprzez usuwanie niepotrzebnych pędów mogą nie zagoić się przed spadkiem temperatur. Średnio powrót do zdrowia zajmuje roślinom około miesiąca. Z tego powodu najbezpieczniej jest je podcinać na przełomie września i października. 

Pamiętaj, aby usunąć nie tylko obumarłe i chore pędy, ale także te zdrowe. W ten sposób pobudzisz kwitnienie, które zaowocuje pięknymi kwiatami rosnącymi od samego początku wiosny. Ponadto, przerzedzając krzew, dopuścisz do niego większą ilość światła. Promienie słoneczne to kluczowy czynnik dla zdrowego rozwoju rośliny. Róża ogrodowa jest bardzo światłoluba. Z tego powodu przycinanie zbyt gęstych pędów jest tak popularną praktyką wśród ogrodników.

Róże okrywkowe. Jak zadbać o kwiecisty "dywan"?

Róże okrywowe są niezwykle odporne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne panujące w zimie. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich do niej wcale przygotować. Jednym z kluczowych zabiegów jest odpowiednie nawożenie kwiatów. Rośliny potrzebują składników, które najczęściej znajdziesz w kompoście oraz oborniku. Jeśli nie masz dostępu do żadnej z tych substancji, sięgnij po nawóz mineralny przeznaczony do uprawy róż.

Co ciekawe, róż okrywowych nie trzeba przycinać tak często, jak zwykłych krzewów. Oczywiście staraj się usuwać obumarłe pędy, jednak w odróżnieniu od popularniejszych gatunków tej rośliny, nie musisz tego robić regularnie. Wystarczy, że raz na kilka lat porządnie skrócisz kwiaty (o około 10-15 centymetrów). Taki zabieg pobudzi je do wzrostu, a jednocześnie pozwoli ci pozbyć się zbędnych łodyg.

Więcej o: