Jak wyczyścić rolety okienne? Zrób tę miksturę i pozbądź się pleśni na dobre. Będą wyglądać jak nowe

Nadmiar wilgoci w domu może prowadzić do powstawania pleśni. Nie tylko na ścianach, lecz także wokół okien i na roletach okiennych. To częsty problem szczególnie późną jesienią i zimą, gdy wietrzenie mieszkania jest utrudnione. Sprawdź, jak się pozbyć pleśni z rolet okiennych i jak je skutecznie wyczyścić z brudu i kurzu.

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Rolety to często niezbędny element wystroju okien. Latem pozwalają ograniczyć nagrzewanie mieszkania przez wpadające do niego promienie słoneczne, zimą z kolei zapewniają prywatność. Mimo to często zdarza się, że zapominamy o ich czyszczeniu. A to w połączeniu z zaparowanymi szybami zimą i zwiększoną wilgotnością w mieszkaniu może sprawić, że na żaluzjach czy roletach zacznie powstawać pleśń. By zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy jak najszybciej się jej pozbyć. Sprawdź, jak wyczyścić rolety z pleśni i brudu. Sięgnij po te sprawdzone domowe sposoby, które ułatwią zadanie.

Te rośliny warto trzymać w łazience i kuchni. Dzięki nim pozbędziesz się nadmiaru wilgociTe rośliny są jak pochłaniacz wilgoci. Warto postawić je w łazience

Jak pozbyć się pleśni z rolet okiennych? Czy rolety rzymskie można prać w pralce?

Silne detergenty czy środki pleśniobójcze często zawierają chlor, który skutecznie usuwa grzyby pleśniowe, ale może zniszczyć materiał, z którego wykonane są rolety. Odbarwienia czy plamy sprawią, że przestaną dobrze wyglądać. Pleśń to jednak niejedyny problem. Kurz, brud i plamy po owadach trudno jest usunąć bez sięgania po sprytne sposoby.

Rolety rzymskie możesz łatwo zdemontować, a materiał, z którego są wykonane, nadaje się do prania w pralce. Co z klasycznymi roletami? Na początek przetrzyj je ściereczką z mikrofibry, by pozbyć się kurzu. Następnie w ciepłej wodzie rozpuść porcję proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Proporcje mieszanki to 2 części wody na 1 część proszku i 1 część płynu do naczyń. Zamocz gąbkę i wetrzyj miksturę w zapleśniałe miejsca, uważając, by nie trzeć zbyt mocno. Czynność powtarzaj aż do pozbycia się plam. Na koniec pozostaw do wyschnięcia.

ToaletaWrzuć kilka ząbków czosnku do toalety. Pozbędziesz się problemu

Jak wyczyścić rolety z pleśni? Sięgnij po ten niezawodny produkt

Rolety możesz również wyczyścić przy pomocy octu, wcześniej jednak sprawdź, czy produkt ten nie odbarwi materiału. Zwilż ściereczkę wodą, a następnie nałóż odrobinę octu i wetrzyj w niewidocznym miejscu i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli test wykaże, że ocet jest bezpieczny, możesz przejść do przygotowywania mikstury.

  • Ocet wymieszaj z ciepłą wodą w proporcji 1:1.
  • Zamocz ściereczkę lub gąbkę i dokładnie umyj rolety.

Ocet pozwoli pozbyć się grzybów pleśniowych, a przede wszystkim pomoże pozbyć się brzydkich zapachów, które często wnikają w rolety.

Więcej o: