Jak wyczyścić rolety okienne? Zrób tę miksturę i pozbądź się pleśni na dobre. Będą wyglądać jak nowe

Nadmiar wilgoci w domu może prowadzić do powstawania pleśni. Nie tylko na ścianach, lecz także wokół okien i na roletach okiennych. To częsty problem szczególnie późną jesienią i zimą, gdy wietrzenie mieszkania jest utrudnione. Sprawdź, jak się pozbyć pleśni z rolet okiennych i jak je skutecznie wyczyścić z brudu i kurzu.

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Rolety to często niezbędny element wystroju okien. Latem pozwalają ograniczyć nagrzewanie mieszkania przez wpadające do niego promienie słoneczne, zimą z kolei zapewniają prywatność. Mimo to często zdarza się, że zapominamy o ich czyszczeniu. A to w połączeniu z zaparowanymi szybami zimą i zwiększoną wilgotnością w mieszkaniu może sprawić, że na żaluzjach czy roletach zacznie powstawać pleśń. By zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy jak najszybciej się jej pozbyć. Sprawdź, jak wyczyścić rolety z pleśni i brudu. Sięgnij po te sprawdzone domowe sposoby, które ułatwią zadanie.

Jak pozbyć się pleśni z rolet okiennych? Czy rolety rzymskie można prać w pralce?

Silne detergenty czy środki pleśniobójcze często zawierają chlor, który skutecznie usuwa grzyby pleśniowe, ale może zniszczyć materiał, z którego wykonane są rolety. Odbarwienia czy plamy sprawią, że przestaną dobrze wyglądać. Pleśń to jednak niejedyny problem. Kurz, brud i plamy po owadach trudno jest usunąć bez sięgania po sprytne sposoby.

Rolety rzymskie możesz łatwo zdemontować, a materiał, z którego są wykonane, nadaje się do prania w pralce. Co z klasycznymi roletami? Na początek przetrzyj je ściereczką z mikrofibry, by pozbyć się kurzu. Następnie w ciepłej wodzie rozpuść porcję proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Proporcje mieszanki to 2 części wody na 1 część proszku i 1 część płynu do naczyń. Zamocz gąbkę i wetrzyj miksturę w zapleśniałe miejsca, uważając, by nie trzeć zbyt mocno. Czynność powtarzaj aż do pozbycia się plam. Na koniec pozostaw do wyschnięcia.

Jak wyczyścić rolety z pleśni? Sięgnij po ten niezawodny produkt

Rolety możesz również wyczyścić przy pomocy octu, wcześniej jednak sprawdź, czy produkt ten nie odbarwi materiału. Zwilż ściereczkę wodą, a następnie nałóż odrobinę octu i wetrzyj w niewidocznym miejscu i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli test wykaże, że ocet jest bezpieczny, możesz przejść do przygotowywania mikstury.

  • Ocet wymieszaj z ciepłą wodą w proporcji 1:1.
  • Zamocz ściereczkę lub gąbkę i dokładnie umyj rolety.

Ocet pozwoli pozbyć się grzybów pleśniowych, a przede wszystkim pomoże pozbyć się brzydkich zapachów, które często wnikają w rolety.

Więcej o: