Dlaczego okna parują, a szyby są mokre po nocy? Te sprawdzone sposoby pomogą pozbyć się wilgoci

Jesień i zima to pora, gdy wiele osób zmaga się z problemem parujących okien. Powodem często bywa rosnąca wilgoć w domu, choć przyczyną jest przede wszystkim... fizyka. Sprawdź, dlaczego okna parują i jak zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jesienią i zimą różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń sprawiają, że okna parują, zwłaszcza po nocy. Skraplająca się na szybach para może prowadzić do rozwoju pleśni. To z kolei może powodować problemy zdrowotne. Sprawdź, jak temu zaradzić. Pomogą te sprawdzone domowe sposoby.

Dlaczego okna parują, a szyby są mokre po nocy? Powodem są różnice temperatur

Gdy na zewnątrz jest zimno, a wewnątrz ciepło, może to prowadzić do skraplania się pary wodnej na szybach. Mokre okna, zwłaszcza po nocy, to po prostu kwestia fizyki. Wilgotne powietrze w zderzeniu z zimną szybą sprawia, że okna "pocą się", a woda zbiera się w rogach. Punkt rosy zależy od różnicy temperatur. Gdy powierzchnia, w tym przypadku szyba, osiągnie temperaturę punktu rosy, para wodna w pomieszczeniu zacznie się skraplać. Zimą prawdopodobieństwo zaparowanych okien jest więc najwyższe. 

Zimą wilgotność w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie 40-50%. Przykładowo, dla pomieszczenia, w którym jest 20 stopni i wilgotność na poziomie 50%, punkt rosy wynosi 9,2 stopnie. Jeśli problem pojawia się sporadycznie, wystarczy odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie. Jednak gdy mokre szyby to codzienny widok z rana, konieczne jest znalezienie przyczyny i sięgnięcie po inne metody.

Jak pozbyć się wilgoci w domu? Sięgnij po te sposoby

Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu w połączeniu z punktem rosy może sprawić, że okna będą "pocić się" regularnie. To już poważny problem. W rogach okien, na ramach i uszczelkach może zacząć gromadzić się pleśń, a ignorowanie problemu może również doprowadzić do jej rozwoju na ścianach. Zadbaj więc o właściwie działającą wentylację oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Regularnie wietrz pomieszczenia, zwłaszcza kuchnię po gotowaniu czy łazienkę po kąpieli. Zimą wietrz krótko, lecz intensywnie. Wystarczy kwadrans każdego dnia. Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie nawiewników lub rozszczelnianie okien, które pomogą w odprowadzaniu wilgoci.
  • Rozłóż wokół okien pochłaniacze wilgoci. Świetnie sprawdzi się silikonowy żwirek dla kotów. Wsyp go do skarpety lub materiałowego woreczka, zawiąż i połóż na parapecie.
  • Przetrzyj szyby od wewnątrz mieszanką alkoholu i gliceryny. To sprawi, że para wodna nie będzie się gromadzić. Przecieraj też rogi i uszczelki.
Więcej o: