Jak prać buty w pralce? Trzymaj się tych zasad, a unikniesz ich zniszczenia. Będą jak nowe!

Warto od czasu do czasu prać obuwie, by było czyste. Pozornie wydaje się to łatwe, jednak dobrze wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących temperatury prania i dbania o mniejsze elementy. Jak prać buty w pralce?

Pranie butów jest bardzo ważne, jeśli chcemy pozbyć się nagromadzonego brudu i bakterii. Zdarza się, że wykorzystanie w tym celu pralki przynosi nieprzyjemny skutek w postaci zniszczonego obuwia. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Jak prać buty w pralce? Lepiej przestrzegaj tych zasad

Jeśli masz zamiar wyprać swoje obuwie w pralce, warto przestrzegać zasad, dzięki którym materiał nie zostanie zniszczony.

  1. Wyciągnij z butów sznurówki i wkładki.
  2. Usuń wilgotną ściereczką zewnętrzne duże zabrudzenia, na przykład nadmiar błota.
  3. Włóż buty do specjalnie przystosowanego ochronnego woreczka do prania.
  4. Zrezygnuj z płynu zmiękczającego i płynu do płukania — wystarczy delikatny proszek.
  5. Pierz obuwie w specjalnym programie przystosowanym do tego rodzaju materiału lub ustaw go samodzielnie zwracając uwagę na niskie obroty i brak wirowania. Dobrze, by pranie nie trwało dłużej niż 30 minut, a temperatura nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.

Jak suszyć buty po praniu? Wybór odpowiedniej metody ma znaczenie

Nie należy suszyć butów, zbliżając je do kaloryfera lub wystawiając bezpośrednio na słońce, ponieważ może to doprowadzić do odbarwień lub utraty ich pierwotnego kształtu. Warto wypchać środek kulkami z papieru i pozostawić obuwie w temperaturze pokojowej, najlepiej w delikatnym przewiewie.

Jakie buty można prać w pralce? Te na pewno nie zostaną uszkodzone

Przestrzegając zasad pralka nie uszkodzi trampek i tenisówek, jednak warto zachować ostrożność piorąc drogie obuwie sportowe, ponieważ przez potencjalne skazy reklamacja może nie zostać uznana. Na pewno należy zrezygnować z prania butów na obcasie, zamszu, skóry i obuwia klejonego.

Więcej o: