Największy grzyb na świecie waży tyle, co dorosły człowiek. A na jakie okazy można liczyć w Polsce? [ZDJĘCIA]

Jaki jest największy grzyb na świecie? Jesień co roku rozbudza wyobraźnię zapalonych grzybiarzy. Każdy miłośnik tego zajęcia liczy na to, że kolejna wyprawa do lasu zakończy się znalezieniem prawdziwego okazu.

Największy grzyb. Co warto wiedzieć?

Jak wygląda i gdzie został znaleziony największy grzyb na świecie? Dane zawsze mogą być nie dość precyzyjne, bo wiemy tylko o zgłoszonych przykładach najbardziej zaskakujących okazów. Mogłoby się wydawać, że po prawdziwe rekordy trzeba się udać gdzieś do Azji lub Ameryki Południowej. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, bo największego grzyba znaleziono w Europie. Jego waga była przy tym tak wielka, że praktycznie dorównywała ludzkiej.

Szczęśliwym znalazcą został Sergio Martínez Valledor, który natrafił na wyjątkowe znaleziska nieopodal hiszpańskiego miasta Santa Lucía de Gordón. Człowiek ten, będący zawodowym kucharzem, znalazł w 2019 r. okaz, w którego istnienie trudno było uwierzyć. Dziwna narośl monstrualnych rozmiarów została przez niego zauważona na jednym z buków. Nie od razu Sergio zrozumiał, że jest to grzyb. Wiele trudności sprawiło mu dostarczenie do domu znaleziska, które okazało się ważyć 68,8 kg. Jego rozmiary sprawiły, że trudno było przetransportować go samochodem osobowym. 

Po oględzinach przez specjalistów zawyrokowano, że jest to wachlarzowiec olbrzymi. Niestety, ale jadalne są w jego przypadku tylko młode okazy. Znalezisko wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. 

Jaki jest największy grzyb na świecie? Okaz, który nadawał się do konsumpcji

Znalezisko hiszpańskiego grzybiarza i kucharza do tej pory jest nie do pobicia. Niestety, ale nie można było wykorzystać go kulinarnie. Jaki jest największy grzyb na świecie, który nadawał się do zjedzenia? W celu jego opisania należy odnieść się do znaleziska z meksykańskiego lasu Tapachula. To tam udało się natrafić na owocnik ważący ponad 20 kg i mający 70 cm wysokości. Po zbadaniu okazało się, że jest to Macrocybe titans, czyli grzyb z rodziny pieczarkowatych o właściwościach kulinarnych. 

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Największy grzyb w Polsce

Jaki był największy grzyb w Polsce? Okazuje się, że nie chodziło o typowe gatunki, które powszechnie zbiera się w naszych lasach. Jednak szmaciak gałęzisty znaleziony w 1977 r. w Piotrkowicach k. Tarnowa to także grzyb, który posiada zastosowania kulinarne. Jest on pasożytem występującym na korzeniach drzew iglastych. Rekordowy okaz ważył aż 15 kg i miał przeszło 100 cm średnicy. Znalezienie tak wielkiego grzyba odbiło się echem nawet w zagranicznej prasie. Mieszkańcy zdecydowali się uczcić to wystawieniem pomnika. 

Największe grzyby w Polsce: popularne gatunki

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o największe grzyby w Polsce? Oczywiście znajdowane są tu także wyjątkowo duże okazy popularnych gatunków. W utworzonej polskiej Księdze Rekordów Grzybów znajdują się m.in. borowik szlachetny o kapeluszu mającym 35 cm średnicy (znaleziony w czeskiej Orawie), borowik usiatkowany ważący 1 kg z Podczela k. Kołobrzegu i czubajka kania o średnicy kapelusza 23,5 cm. 

Zobacz też: Tylko szczęściarze znajdą go w lesie! Niebieski grzyb zachwyca wyglądem, a w smaku przypomina prawdziwka

Więcej o: