Szybki sposób na nieszczelne okna. Ten trik sprawi, że zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Nieprawidłowo wyregulowane i nieszczelne okna mogą sprawić, że jesienią i zimą z mieszkania zacznie uciekać ciepło. To z kolei przyczyni się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Sprawdź, jak jednym prostym sposobem wyregulować okna i zaoszczędzić na opłatach.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego bardzo ważne jest sprawdzenie szczelności okien. Nieprawidłowa regulacja może bowiem sprawić, że będziemy więcej płacić za ogrzewanie. Jeśli szukasz sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach, sięgnij po ten banalnie prosty trik. Nie potrzebujesz do tego pomocy fachowca, a wszystko zajmie ci kilka minut.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Jak sprawdzić, czy okna są szczelne? Banalnie prosty test, który wykonasz samodzielnie

Nieszczelne okna powodują, że z pomieszczeń ucieka ciepło. Zazwyczaj zwiększamy wtedy grzanie, a kaloryfery z termostatem pobierają więcej energii. W konsekwencji płacimy wyższe rachunki. Z tego powodu ważnym krokiem przed zimą powinno być sprawdzenie szczelności okien. Możesz zrobić to samodzielnie. Jak? Oto kilka sposobów.

  • Między ościeżnicę a skrzydło okna włóż kartkę papieru. Zamknij okno. Pociągnij za kartkę. Jeśli z łatwością wydostaniesz ją ze szczeliny, to znak, że okno wymaga regulacji.
  • Obserwuj firanki i zasłony. Jeśli mimo zamkniętych okien możesz zauważyć ich ruch, oznacza to nieszczelność.

Co robić, jeśli test wykazał, że okna są nieszczelne? Na początek sprawdź stan uszczelek. Pęknięcia czy dziury oznaczają, że konieczna będzie ich wymiana. Jeśli nie dzieje się z nimi nic niepokojącego, może to oznaczać, że okna są po prostu nieprawidłowo wyregulowane.

Jak wyregulować okna? Szybki sposób na poprawę ich szczelności

Nieprawidłowo wyregulowane skrzydło okna może być powodem nieszczelności. Możesz to zmienić samodzielnie, potrzebujesz jedynie klucza imbusowego.

  • Otwórz okno i zdejmij osłonkę zawiasu.
  • Przy pomocy odpowiedniego klucza imbusowego dokręć śrubę regulacyjną.
  • Dokręcając ją w prawo, możesz podnieść skrzydło, w lewo – obniżyć.
  • Wyreguluj okno, pamiętając, że prawidłowo ustawione skrzydło powinno bez problemu otwierać się, zamykać i uchylać. 

Jak ustawić okna na zimę? Ten trik pozwoli zaoszczędzić na rachunkach

Ważnym krokiem przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinna być zmiana trybu okien na zimowy. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią szczelność, a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Jak to zrobić?

  • Otwórz okno i przyjrzyj się rolkom ryglującym. Zazwyczaj znajdziesz je na górze, na dole oraz pośrodku okucia skrzydła okiennego.
  • Przekręć bolec o 90 stopni w kierunku wnętrza pomieszczenia. Możesz to zrobić palcami lub przy pomocy klucza imbusowego.
Więcej o: