Czym zmyć wosk z pomnika? Rozwiązanie znajdziesz w kuchni. Szybko pozbędziesz się zaschniętych plam

Znicze, zarówno te proste, jak i bardziej wymyślne, mogą pozostawiać na pomnikach nieestetyczne plamy z wosku. Powodem najczęściej są pęknięcia w szkle czy wypalone dziury w plastikowych wkładach. Sprawdź, czym zmyć wosk z pomnika i jak to zrobić, by nie uszkodzić nagrobka.

Zbliża się Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych, a wraz z nim nadchodzi czas gruntownych porządków na cmentarzach. Nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności może zdarzyć się, że na nagrobku pojawią się plamy z wosku. Przewrócony przypadkiem znicz, uszkodzony wkład, pęknięcia w szkle czy produkt kiepskiej jakości mogą doprowadzić do zabrudzeń. Szczególnie częstych, gdy na nagrobkach pojawia się większa liczba zniczy. Zastygłą parafinę czy stearynę, z której najczęściej wykonywane są wkłady, możesz usunąć przy pomocy domowych sposobów. Czym zmyć wosk z pomnika? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Czym zmyć wosk z pomnika? Najprostszy sposób na pozbycie się zastygłych plam

Zanim przejdziesz do usuwania zastygłego wosku, dokładnie zamieć płytę z liści i kurzu. Umyj nagrobek wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się zabrudzeń, a jeśli użyjesz do tego ciepłej wody, zmiękczysz wosk i ułatwisz sobie dalsze zadanie. Jaki jest najprostszy sposób na usunięcie wosku z pomnika? To gorąca woda. Przywieź ją na cmentarz w termosie. Przygotuj też drewniany patyczek lub szpachelkę. Polej zastygłą plamę gorącą wodą, a następnie przy pomocy szpachelki podważ zmiękczony wosk. To powinno pomóc pozbyć się resztek, ale co zrobić z pozostałą po nich plamą?

Jak usunąć wosk z pomnika? Sięgnij po ten niezawodny produkt

Innym ze sposobów na usunięcie plam z wosku z pomnika jest soda oczyszczona. Ten produkt świetnie sprawdza się w sprzątaniu i porządkach, również tych na cmentarzu. Jak usunąć wosk z pomnika przy pomocy sody oczyszczonej?

  • Wymieszaj sodę z wodą tak, by powstała gęsta pasta.
  • Nałóż ją na zastygłą plamę i wetrzyj przy pomocy miękkiej gąbki lub szczotki z miękkiego włosia.
  • Zmyj wodą i dokładnie wytrzyj.

Pamiętaj, by pozbyć się resztek sody z płyty. Pozostałości produktu mogą bowiem prowadzić do powstawania białych zacieków, szczególnie na ciemnych materiałach.

Jak usunąć wosk z granitu? Pomoże... ocet

By usunąć wosk z płyty wykonanej z granitu, możesz sięgnąć po ocet. Sprawdź jednak wcześniej, czy nie odbarwi on nagrobka. Nałóż odrobinę produktu w niewidocznym miejscu. Jeśli upewnisz się, że ta metoda jest bezpieczna, przejdź do czyszczenia.

  • 3 łyżki octu wymieszaj w litrze ciepłej wody.
  • Namocz gąbkę lub ściereczkę.
  • Przetrzyj plamę.

Czynność powtarzaj aż do całkowitego usunięcia zastygłej parafiny i pozbycia się plam. Ocet możesz zastąpić sokiem z cytryny. Wystarczy polać nim zabrudzenie, a następnie wytrzeć. Pamiętaj, że sok ma delikatne działanie rozjaśniające. Świetnie sprawdzi się w czyszczeniu jasnych nagrobków – wystarczy dodać go do wody i przetrzeć.

Więcej o: