Zauważyłeś na drzewie żółty osad? Nie zdziw się, jeśli zacznie się ruszać! To "masło czarownicy"

Jeśli zauważyłeś w lesie dziwny, żółty osad rosnący na drzewach, koniecznie przyjrzyj mu się uważnie. Być może jest to jeden z najdziwniejszych organizmów na świecie. "Masło czarownicy" nie jest ani rośliną, ani grzybem. Co ciekawe, "pianka" potrafi się poruszać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ostatnio na facebookowym profilu Nadleśnictwa Lądek-Zdrój pojawił się post, opisujący nietypowy organizm. Wykwit piankowy, zwany także "masłem czarownicy" rośnie na drzewach i odżywia się bakteriami. Jak wygląda i gdzie go znaleźć?

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Czym jest "masło czarownicy"? Ten organizm nie jest ani rośliną, ani grzybem

Wykwit piankowy to prosit, należący do grupy śluzowców. Te organizmy cechują się prostą budową, a także wysoką tolerancją na zabójcze stężenia metali ciężkich, głównie cynku. Co ciekawe, nie jest to ani roślina, ani zwierze, ani grzyb! Tkanka najczęściej porasta pnie drzew i odżywia się bakteriami oraz innymi substancjami możliwymi do znalezienia w ich naturalnym środowisku. Organizm ma najczęściej jasnożółtą barwę, co ułatwia rozpoznanie go w lesie. 

Wykwit piankowy można spotkać prawie na całym świecie. Jedynym miejscem, w którym nie pojawia się ten organizm, jest Antarktyda. "Masło czarownicy" jest niejadalne, a wysokie stężenie metali ciężkich przetwarzanych przez prosit może poważnie zaszkodzić człowiekowi. Najczęściej wykorzystuje się je do badań nad różnego rodzaju lekami i szczepionkami. 

"Masło czarownicy" potrafi się poruszać! To jeden z najdziwniejszych organizmów na świecie

Jednym z najciekawszych rzeczy dotyczących  "masła czarownicy", jest fakt, iż organizm potrafi się poruszać. Tempo pół centymetra nie jest może zatrważające, jednak wystarczy spędzić w lesie wystarczająco dużo czasu, aby zauważyć jego ruch. Interesujący jest także sposób, w jaki prosit rośnie. Jak podaje Nadleśnictwo Lądek-Zdrój:

Śluźnie spotykają się ze sobą i łączą w większy twór.
Więcej o: