Wrzuć kasztany do słoika i zalej wodą. Nie uwierzysz, co się stanie, gdy dodasz taki płyn do prania

Leżące pod drzewami kasztany to piękny dar jesieni, który często wykorzystują dzieci do tworzenia pomysłowych figurek w szkole. Okazuje się, że mogą mieć swoje zastosowanie również podczas... prania. Wystarczy przygotować odpowiedni płyn i wlać go do pralki.

Czy zastanawiało cię kiedyś, co się stanie, jeśli wrzucisz do prania kasztany? Metoda może wydawać się dziwna, jednak okazuje się, że przynosi szereg pozytywnych właściwości. To ekologiczna, naturalna alternatywa dla chemicznych środków piorących. Dzięki zawartości saponiny ubrania nie ulegną zafarbowaniu, a kasztany w kontakcie z wodą wytworzą pianę podobną do mydła, która usunie zabrudzenia. Sprawdź, jak przygotować odpowiedni płyn.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak zrobić kasztany do prania? Przygotuj odpowiedni roztwór

Przygotowanie płynu do prania z kasztanów nie jest trudne. Wystarczy umyć kilka sztuk, pokroić lub rozkruszyć i przełożyć do naczynia, na przykład słoika. Kolejnym krokiem jest zalanie ich gorącą wodą i dokładne zakręcenie. Po trzech godzinach należy potrząsnąć zawartością i odcedzić płyn. Gotową mieszankę można wlać do dozownika na środek piorący, ustawić program i włączyć pralkę. Warto zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie spożywać produktu. Saponiny mogą doprowadzić do zatrucia, dlatego należy dokładnie umyć naczynie, w którym był przygotowywany płyn. 

Jak wykorzystać kasztany? Sprawdź, do czego mogą się przydać

Kasztany można wykorzystać nie tylko do prania ubrań. Ten ekologiczny produkt sprawdzi się też w wielu innych przypadkach. 

  1. Mydło z owoców kasztanowca. Obierz kasztany z łupin i je rozdrobnij. Włóż do garnuszka, zalej wodą i gotuj, aż zmiękną. Po wystudzeniu zblenduj owoce na gładką masę, by nie było grudek. Przełóż do słoików, pasteryzuj 10 minut i stosuj niewielkie ilości jako mydło. 
  2. Płyn do mycia naczyń. Rozgnieć kasztany, przełóż do słoika, zalej gorącą wodą, zakręć i odstaw na noc. Następnego dnia wykorzystaj powstałą pianę jako środek do mycia talerzy. 

Przed zastosowaniem kasztanów warto się upewnić, czy nie ma się na nie uczulenia. W tym celu wystarczy zastosować niewielką ilość produktu na skórze i sprawdzić, czy nie wywoła swędzenia i zmian.

Więcej o: