Jak wyczyścić przypalony garnek? Ten napój za 5 zł to prawdziwy pogromca spalenizny

Jak się okazuje, cola oprócz orzeźwiającego smaku, ma także mniej znane właściwości, a mianowicie czyszczące. Napój świetnie się sprawdzi przy usuwaniu przypalonych resztek z naczyń wykonanych ze stali nierdzewnej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chyba każdemu z nas zdarzyło się choć raz przypalić garnek. Jak szybko rozwiązać ten problem? Wystarczy, że użyjesz tego popularnego napoju. Kosztuje 5 złotych, a poradzi sobie nawet z najgorszymi zabrudzeniami. 

Zobacz wideo 4 skuteczne sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka. Zobacz, jakie to proste!

Umyj przypalone naczynia colą. Efekt na pewno cię zaskoczy

Jednym z najbardziej nietypowych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na walkę ze spalenizną jest... Cola. Nie dość, że napój pozbędzie się zaschniętego brudu, to w dodatku ma właściwości odrdzewiające. Jego moc czyszcząca to zasługa trzech kwasów zawartych w każdej butelce: kwasowi cetynowemu, węglowemu i ortofosforowemu. To właśnie te substancje używane są często do odkamieniania aparatury ciepłowniczej oraz usuwania rdzy ze stali. 

Jak użyć coli do usunięcia spalenizny? Ten trik jest banalnie prosty

Aby usunąć spaleniznę z garnków, musisz zalać je colą. Napój musi całkowicie przykryć przypalony brud. Następnie doprowadź płyn do wrzenia. Gdy Cola osiągnie odpowiednią temperaturę, zmniejsz ogień. Gotuj specyfik przez kolejne 15-20 minut. Żeby całkowicie pozbyć się spalenizny, pamiętaj, aby ciągle mieszać napój drewnianą łyżką bądź szpatułką. Możesz także spróbować podważać zaschnięte resztki. Po odczekaniu określonego czasu zdejmij garnek z ognia i poczekaj, aż płyn całkowicie ostygnie. Na sam koniec wylej kolę do zlewu i dokładnie umyj naczynie gorącą wodą i płynem. 

Ten sposób najlepiej sprawdza się przy czyszczeniu garnków wykonanych ze stali nierdzewnej. Emaliowane naczynia oraz aluminiowe pojemniki mogą ulec uszkodzeniu przy kontakcie z rozgrzaną colą. 

Więcej o: