Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Tego dnia pośpimy o godzinę dłużej

Kiedy przestawiamy zegarki w 2022 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że dwa razy w roku jesteśmy zmuszeni do zmiany czasu. Coraz krótsze i chłodniejsze dni oznaczają, że nieuchronnie zbliża się moment, kiedy czas zimowy zacznie obowiązywać po raz kolejny.

Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Buzek: Nadchodząca zima powinna być łatwiejsza niż następna

Jesienią po raz kolejny nastąpi zmiana czasu na zimowy. Choć za odejściem od przestawiania zegarków opowiada się większość Polaków i mieszkańców Unii Europejskiej, zmiany te wciąż obowiązują. Sprawdź, kiedy jest zmiana czasu i kiedy śpimy o godzinę dłużej.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? To już niedługo

Zmiana czasu na zimowy od lat następuje w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada ona 30 października. Wtedy też przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu. Od tego dnia dzień stanie się krótszy, a noce – dłuższe. W nocy z soboty na niedzielę będziemy więc spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy i letni. Kiedy koniec?

Przestawianie zegarków dwa razy w roku obowiązuje zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Zmiany te są praktykowane w większości państw Europy, z wyjątkiem Islandii, Białorusi i Rosji. Nie mają jednak zbyt wielu zwolenników. W ankiecie przeprowadzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w listopadzie 2018 roku i kwietniu 2019 roku zdecydowana większość Polaków (odpowiednio 78,3% i 79,2% ankietowanych) opowiedziała się za zrezygnowaniem ze zmian czasu. Ankietę w krajach członkowskich przeprowadziła też Komisja Europejska.

Konsultacje społeczne doprowadziły do wprowadzenia dyrektywy, zgodnie z którą rekomendowano zaprzestanie tej praktyki od marca 2021 roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia, a rozstrzygnięcie w tej kwestii pozostawiono władzom państw należących do Unii Europejskiej. Wciąż nie podjęto jednak ostatecznej decyzji. Problemem jest m.in. wybór między pozostaniem w czasie letnim lub zimowym. Każda z tych opcji ma swoich przeciwników i zwolenników. Niezależnie od toczących się dyskusji, w tym roku również będziemy przestawiać zegarki.

Więcej o: