Dodaj kilka kropli tego produktu do wody i przetrzyj meble. Pozbędziesz się kurzu na długo

Kurz pojawia się wszędzie. Czasem nawet kilka minut po sprzątaniu i wycieraniu mebli możemy dostrzec jego drobinki. I choć nie jesteśmy w stanie w pełni go wyeliminować, możemy ograniczyć jego osadzanie się na meblach. Sprawdź, jak pozbyć się kurzu na dłużej.

Więcej sprawdzonych trików znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Walka z kurzem to syzyfowa praca. Problem pogłębia niewłaściwe sprzątanie, nagromadzenie rzeczy i bibelotów czy sezon grzewczy. Suche powietrze sprzyja bowiem gromadzeniu się drobinek. Kurz i towarzyszące mu roztocza jest koszmarem dla alergików. Na szczęście w walce z nim pomogą te domowe sposoby. Pozwolą ograniczyć jego osadzanie się na meblach i ułatwią sprzątanie.

Skąd się bierze kurz i jak ograniczyć jego powstawanie?

Kurz to po prostu mieszanina drobnych cząsteczek. W jego skład wchodzą m.in. złuszczony naskórek, roztocza, pył, zarodniki grzybów, pyłki roślin czy zanieczyszczenia z zewnątrz. Drobinki te unoszą się w powietrzu i osadzają na meblach, podłogach, bibelotach czy ubraniach. Nie da się go w pełni wyeliminować. Możesz jednak ograniczyć jego osadzanie się na meblach. W jaki sposób? Przede wszystkim pamiętaj o właściwej technice i kolejności sprzątania. Często wietrz pościel i koce, pierz zasłony i firanki. Zadbaj też o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Podczas porządków domowych trzymaj się zasady góra-dół. Sprzątanie zaczynaj zawsze od najwyższych miejsc, powoli kierując się ku najniższym. Podłogę zostaw na koniec, chyba że pomieszczenie od dawna nie było czyszczone. Wtedy pierwszym krokiem powinno być jej zamiecenie.

Jak pozbyć się kurzu? Sięgnij po te domowe sposoby

Do wycierania kurzu użyj wilgotnych ściereczek. Jeśli korzystasz z gotowych środków, pamiętaj, by psikać nimi na ścierkę, a nie bezpośrednio na meble. Do usuwania kurzu świetnie sprawdzi się woda z dodatkiem gliceryny. Wystarczy kilka kropel dodać do miski z przegotowaną wodą (to zapobiegnie powstawaniu zacieków) i w takiej mieszance moczyć ściereczkę. Gliceryna ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz nie będzie tak szybko osadzał się na meblach.

Inną z metod jest domowej roboty płyn do mebli. By go przygotować, będziesz potrzebować:

  • 2 łyżeczek oliwy z oliwek,
  • 15 kropli cytrynowego olejku eterycznego,
  • 1/4 szklanki białego octu,
  • 1 i 3/4 szklanki wody.

Wszystkie składniki przelej do butelki ze spryskiwaczem i wstrząśnij, by dobrze się wymieszały. Niewielką ilość rozpyl na ściereczkę, a następnie przetrzyj nią zakurzone meble.

Więcej o: