Największa dynia na świecie: dla rolników wyhodowanie giganta staje się ważnym celem. Sprawdź, do kogo należy rekord [ZDJĘCIA]

Największa dynia na świecie, zgodnie z danymi z Księgi Rekordów Guinnessa, wyhodowana została w Europie. Obecny rekord należy do Włocha, wcześniej palmę pierwszeństwa dzierżył Belg. Jednak Polacy również nie mają się czego wstydzić - potrafią wyhodować całkiem spore okazy.

Największa dynia w Polsce

Ile waży największa dynia w Polsce? Odkąd hodowla dyń jest w Polsce coraz popularniejsza, dla wielu rolników wyhodowanie dyniowego giganta staje się ważnym celem do osiągnięcia. Udaje się to jednak niewielu z nich. Jednym z pierwszych polskich plantatorów, który wyspecjalizował się w hodowli dyń-gigantów był Jan Styra ze Zdzieszowic w województwie opolskim. W jego warzywniku można było podziwiać nie tylko kilkusetkilogramowe dynie, ale też olbrzymie pomidory, kalarepy, pasternak czy buraki, a także rekordowej długości ogórki. Jan Styra został zresztą członkiem europejskiego Stowarzyszenia Hodowców Olbrzymich Warzyw. Z dyniami zaczął eksperymentować w 2006 roku, choć w przeciwieństwie do plantatorów zza oceanu stosował wyłącznie ekologiczne metody. Przez osiem lat jego dynie były największymi w kraju, na przykład w 2007 roku dynia Basia ważyła 250 kg, w 2008 roku dynia Anton osiągnęła wagę 403,5 kg, w 2009 roku wyhodował dynię Judytę o wadze 493 kg. W 2011 roku jego dynia, Jastyrka, osiągnęła wagę 580,5 kg i zajęła czwarte miejsce na Dyniowych Mistrzostwach Europy w niemieckim Ludwigsburgu.

Największa ryba złowiona na świecie. Zdjęcie ilustracyjne Największa ryba złowiona na świecie i w Polsce [ZDJĘCIA]

W Polsce przeprowadzane są dwie duże imprezy, podczas których wyłaniana jest w drodze konkursu największa dynia w kraju. Od 2004 roku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się Dolnośląski Festiwal Dyni. Choć festiwal poświęcony jest nie tylko samemu warzywu, ale i przetworom oraz daniom z dyni, to jednym z ważniejszych jego punktów jest konkurs na największą dynię. Podczas IV, V i VI edycji festiwalu zwyciężyły wspomniane dynie Jana Styry, zaś w roku 2011 wyhodowane przez niego okazy zajęły wszystkie miejsca na podium (rekordzistka ważyła 451 kg), choć były znacznie mniejsze od Jastyrki, która odniosła sukces w zmaganiach na europejskiej arenie. Rok później, podczas IX Festiwalu Dyń triumfowała Truda ze Zdzieszowic z wagą 416 kg, zaś trzecie miejsce zdobyła jej "siostra", Stasia (345 kg), którą wyprzedziła 395-kilogramowa dynia wyhodowana przez Bernarda Drozda z Kędzierzyna-Koźla. Kolejny konkurs wygrała Margot Jana Styry o wadze 431 kg, zaś w 2014 roku utytułowany hodowca wziął po raz ostatni udział w rywalizacji. Jego dynia Pola, z wagą 457 kg, zajęła podczas XI Festiwalu Dyni drugie miejsce. Wyprzedziła ją ważąca 598 kg Karolina, którą wyhodował Dominik Kędziak z miejscowości Kurówek w gminie Zelów (woj. łódzkie). Ten sam hodowca w 2015 roku ustanowił rekord Polski dynią o wadze 640 kg, najcięższa dynia w 2016 roku ważyła "zaledwie" 540,5 kg. Podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Dyni ustanowiono kolejny rekord Polski, zatwierdzony w dniu 13 września 2019 roku. Waga dyni o imieniu Gosia wyniosła aż 870 kg, zaś dynię wyhodował Grzegorz Zołotucha z okolic Żagania. Drugie miejsce w tym samym konkursie zajęła dynia Weronika o wadze 710,5 kg, którą wyhodował Marcin Zołotucha. W tych samych gospodarstwach urosły zwyciężczynie kolejnej, XVII edycji festiwalu: dynia Zuza (839 kg) i dynia Wiktoria (790,5 kg). W 2021 roku do konkursu stanęły tylko dwie dynie: Nela o wadze 381,5 kg oraz Wioletta ważąca 268,5 kg. Natomiast podczas tegorocznej edycji festiwalu, w dniu 9 października 2022 roku padł kolejny rekord. Największą dynią w Polsce okazała się Ula, wyhodowana przez Marcina i Grzegorza Zołotuchów. Ważyła ona 893,5 kg, zostawiając daleko w tyle dynie Marcina Stępnia, Dankę (599,5 kg) i Basię (452,5 kg).

 

Lasy i grzyby w Zielonej Górze, wrzesień 2022 r. Na zdj borowik szlachetny Największy grzyb na świecie waży tyle, co dorosły człowiek

Drugą z corocznych imprez, gromadzących rolników z całej Polski, specjalizujących się w hodowli ogromnych warzyw, jest Bania Fest Festiwal Dyni w Sercu Opolszczyzny. Konkurs organizowany jest w Krapkowicach od 2015 roku, kiedy to Adelajda Dominika Kędziaka osiągnęła wagę 648,2 kg. W 2017 roku największą dynią okazała się Matylda wyhodowana również przez Dominika Kędziaka. Ważyła 839,6 kg i pobiła wówczas dotychczasowy rekord Polski. W kolejnych latach triumfowały: Anastazja Mateusza Dąbrowskiego (746,5 kg) w 2018 r., Mia Mateusza Dąbrowskiego (600 kg) w 2019 r., Matylda Dominika Kędziaka (839 kg) w 2020 r., ważąca 848,5 kg dynia Mateusza Dąbrowskiego w 2021 r., zaś w 2022 r. Danka Marcina Stępnia o wadze 604,5 kg.

Zobacz wideo Został ci kawałek dyni? Oto, jak najlepiej go przechować

Największa dynia świata

Aby największa dynia mogła zostać zważona, konieczne jest użycie specjalnego podnośnika do ustawienia jej na wadze. Trzeba jednak przyznać, że nasze rekordzistki ustępują pola dyniom hodowanym na świecie. Już w 2009 roku rekord świata w tej materii wynosił 836 kg. W 2012 roku właścicielem rekordu stał się Ron Wallace z Greene w stanie Rhode Island. Jako pierwszy człowiek na świecie wyhodował dynię, której waga przekroczyła tonę. Obecnie najcięższą dynią wyhodowaną w Stanach Zjednoczonych jest dynia Travisa Giengera z Minnesoty. Rekord ustanowiony został w 2021 roku i wynosi 1161,2 kg.

 

Jednak nie jest to największa dynia na świecie. Do Księgi Rekordów Guinnessa w 2016 roku trafiła dynia Belga, Mathiasa Willemijnsa, która ważyła 1190,5 kg. Obecnie najcięższą dynią świata jest dynia wyhodowana w Toskanii przez włoskiego rolnika, Stefano Cutrupi. Odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa rekordowy pomiar wagi z 2021 roku wynosi 1226 kg.

 

Zobacz też: Obiad z dynią - nie tylko zupa-krem i purée. Spróbuj czegoś nowego!

Więcej o: