Co zrobić z liśćmi po grabieniu? Na pewno ich nie pal, jeśli nie chcesz, aby 500 zł poszło z dymem

Jesienią liście opadają z drzew, zasypując trawniki i ścieżki w naszych ogrodach. Kolorowe dywany wyglądają pięknie przez chwilę, ale po pewnym czasie zaczną gnić. Sprawdź, co robić z liśćmi w ogrodzie i jak je wykorzystać.

Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Opadające liście to nieodłączny element jesiennego krajobrazu. Wiatr szybko jednak rozwiewa je na cały ogród, a chodniki, ścieżki i tarasy szybko stają się nimi zaśmiecone. Zamiatanie czy grabienie to mozolna praca. Na szczęście można je wykorzystać w ogrodzie. Co robić z zagrabionymi liśćmi? Co na temat ich palenia mówią przepisy?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Co robić z liśćmi w ogrodzie? To doskonały materiał na kompost

Zagrabione w ogrodzie liście możesz wykorzystać na kilka różnych sposobów. To dobra informacja, jesienią bowiem zbieramy je w ogromnych ilościach. Niektórzy decydują się na pozostawienie liści wokół krzewów i drzew, tworząc z nich naturalną ochronę przed mrozem. Jeśli również postanowisz użyć ich w ten sposób, pamiętaj, by na koniec zimy usunąć warstwę i zapewnić roślinom dostęp do światła i tlenu. Ściółka z liści to doskonała ochrona dla krzewów zimozielonych, takich jak bukszpany, cisy czy jałowce.

Nawóz jesienny do iglaków przygotujesz w domu. Wystarczą te 2 składniki Nawóz jesienny do iglaków przygotujesz w domu. Wystarczą te 2 składniki

Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie opadających liści w ogrodzie jest wrzucenie ich do kompostownika. Liście klonu, brzozy, topoli czy drzew owocowych sprawdzą się z kolei jako materiał na nawóz, tzw. ziemię liściową. Pamiętaj jednak, by nie wrzucać do kompostownika liści porażonych przez choroby grzybowe.

Chryzantemy na grobie Zadbaj o chryzantemy, by cieszyły oko. Wystarczy prosty trik

Czy można palić liście? Za niezastosowanie się do przepisów może grozić spory mandat

Jeszcze do niedawna był to częsty widok nie tylko w ogrodach, lecz także na działkach rekreacyjnych. Jednak za palenie liści i gałęzi może grozić mandat. Zgodnie z art. 30 Ustawy o odpadach:

Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami.

Ustawa wskazuje jednak wyjątki. Od zakazu zwolnione są osoby, które kompostują odpady na własny użytek. Art. 31 tejże ustawy z kolei wskazuje wyjątek:

Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Jeśli na terenie gminy nie jest prowadzona zbiórka liści czy resztek zbieranych z ogrodów, możemy je spalić pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia ani nie będzie uciążliwe dla sąsiadów. W praktyce jednak każda gmina zobowiązana jest do segregowania odpadów, w tym również liści. Za spalanie resztek na działce może grozić mandat w wysokości do 500 zł. Wspomina o tym Kodeks wykroczeń.

Co więc robić z zagrabionymi liśćmi? Możesz je samodzielnie zebrać i odwieźć do kompostowni, wrzucić do kontenerów (jeśli takowe zostały udostępnione przez gminę) lub zapakować do specjalnych worków na odpady zielone, które zostaną zebrane przez kompostownię. Wcześniej sprawdź obowiązujące w twojej gminie zasady dotyczące zbioru i przetwarzania odpadów zielonych.

Więcej o: