Wymieszaj z wodą i zalej odpływ. Irytujących owadów pozbędziesz się w mgnieniu oka

Ćmianki to dość nietypowe owady. Wyglądem i nazwą bliżej im do ćmy, jednak w rzeczywistości należą do tej samej grupy co muszki owocowe. Ich obecność w domu może być powodem problemów zdrowotnych. Jak się ich pozbyć? Wystarczy, że dodasz ten składnik do wody i wlejesz go do zlewu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ćmianki, choć pojawiają się w naszych domach rzadziej, niż mole spożywcze, czy muszki owocówki. Nie oznacza to jednak, że ich obecność wcale nie jest źródłem problemów - wręcz przeciwnie. Pojawienie się tych owadów może być szczególnie groźne dla alergików. Jak się ich pozbyć? Zmieszaj to z wodą i wlej do zlewu, a szkodniki znikną w mgnieniu oka. 

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Ćmianki domowe - jak wyglądają te owady? Rozpoznasz je po tych cechach

Ze względu na ich nazwę, wiele osób myśli, że to po prostu mniej popularne gatunki ciem. Nic bardziej mylnego! Tym małym owadom w rzeczywistości bliżej jest do muszki owocówki. Szkodniki zwykle nie rosną do większych rozmiarów niż 5 mm, a ich ciała mają krępą budowę. Ćmianki charakteryzują się także sporym owłosieniem, zauważalnym zwłaszcza w okolicach głowy i skrzydeł. Włoski można także zauważyć na ich stosunkowo długich czułkach. 

Czy ćmianki są groźne? I tak, i nie. Owady same w sobie nie stwarzają zbyt dużego zagrożeniia, gdyż nie kąsają ludzi. Z drugiej strony, szkodniki szukają pożywienia w niezbyt higienicznych miejscach. Rozkładające się resztki mogą zawierać bakterie E.coli i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Ćmianki przenoszą te elementy na swoich ciałkach. Często zdarza się, że pojawienie się owadów wpływa na różnego rodzaju reakcje alergiczne. Ich obecność mogą odczuć zwłaszcza astmatycy.

Jak pozbyć się ćmianek? Wlej to do zlewu i rozwiąż problem

Pozbycie się ćmianek jest prostsze, niż może się to wydawać. Owady najczęściej przyciąga zapach rozkładających się resztek. Z tego powodu nieraz można je znaleźć w odpływie zlewu, którego używamy do mycia naczyń. Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest połączenie wody z octem. Wystarczy, że do gotującego się płynu wlejesz troszkę kwasu. Następnie pożądanie przemieszaj substancje i przelej ją do zainfekowanych odpływów. Mieszanka w połączeniu z temperaturą, powinna skutecznie usunąć owady ze zlewu. 

Więcej o: