Jak wyczyścić białe buty? Połóż na zabrudzenia i zostaw na noc. Efekt przerośnie oczekiwania

Białe buty to element garderoby, który powinien posiadać każdy. Od wielu lat jasne obuwie nie wychodzi z mody, co czyni je ponadczasowym dodatkiem do większości stylizacji. Niestety, dość łatwo jest je zabrudzić. Jak wyczyścić białe buty? Wszystkie potrzebne środki czyszczące znajdziesz w kuchni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Białe buty to idealne uzupełnienie wielu stylizacji. Niestety, jasne obuwie jest mocno podatne na zabrudzenia i przebarwienia. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z ich zakupu. Wystarczy jednak znać kilka prostych sposobów, aby z łatwością utrzymać ich kolor i pozbyć się zabrudzeń. Jak dbać o białe but? Oto parę sprawdzonych trików. 

Zobacz wideo Nieprzyjemnie pachnące buty to dość spory kłopot. Z tym trikiem pozbędziesz się uciążliwego problemu!

Jak wyczyścić białe buty? Soda oczyszczona szybko przywróci ich kolor

Soda oczyszczona to jeden z najlepszych domowych środków wybielających. Proszek skutecznie zastąpi drogie detergenty i silną chemię. Możesz go także użyć do przywrócenia koloru zabrudzonym lub przebarwionym butom. Najlepiej skorzystać z tego sposobu przy wywabianiu plam z materiałowego obuwia. Wystarczy, że rozpuścisz 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody.

Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać składniki.  Następnie zamocz w mieszaninie miękką ściereczkę, Nasączoną szmatką dokładnie wyczyść buty i pozwól im wyschnąć. Soda nie tylko pozbędzie się zabrudzeń, ale także przywróci dawny kolor obuwia, usuwając wszelkie przebarwienia. 

W podobny sposób możesz użyć soku z cytryny. Zawarte w nim składniki, tak samo, jak soda oczyszczona, przywrócą dawny kolor białych butów. Rozpuść 2-3 łyżeczki płynu w szklance wody. W roztworze namocz ściereczkę. Oczyść buty w ten sam sposób, co w poprzednim triku. 

Jak wyczyścić zamszowe i skórzane buty? Użyj octu i ciesz się efektami

Do wyczyszczenia białych butów wykonanych z zamszu lub skóry najlepiej sprawdzi się ocet. Ten sposób jest w pełni naturalny, a co za tym idzie, jest także stosunkowo tani. Na samym początku pozbądź się zaschniętego błota lub innych zabrudzeń możliwych do usunięcia bez żadnego specyfiku. Następnie, nasącz kwasem miękką ściereczkę. Przetrzyj szmatką wszelkie plamy i odbarwienia. Pozwól substancji dobrze się wchłonąć. Jeśli drażni cię zapach octu, na powierzchnię ściereczki dodaj razem z nim kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Na sam koniec przepłucz obuwie wodą. 

Dobrym sposobem na wywabienie plam jest użycie... papieru toaletowego. Wystarczy, że nasączysz kilka listków wodą i obłożysz nimi zabrudzone miejsce. Tak przygotowane buty zostaw na co najmniej 10-12 godzin. Najlepiej, jeśli skorzystasz z tego triku przed snem. Rano, zaraz po obudzeniu zdejmij papier z obuwia. W miejscu zabrudzeń powróci dawna śnieżnobiała barwa. 

Więcej o: