Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Wykorzystaj ją ponownie, a efekt przerośnie twoje oczekiwania

Zazwyczaj po ugotowaniu ryżu wodę wylewamy do zlewu, jednak okazuje się, że można wykorzystać ją drugi raz. Mało kto wie, że wody ryżowej korzystano już wiele lat temu, bo zawiera cenne składniki. Ciecz pomoże w sprzątaniu czy pielęgnacji włosów. Sprawdź, co należy zrobić.

Powszechną praktyką po ugotowaniu ryżu jest wylanie wody do zlewu. Nic dziwnego, bo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele cennych właściwości może mieć ten niepozorny płyn o mdłym kolorze. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie jego ponowne wykorzystanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Termofor ze skarpetki i ryżu? To naprawdę działa!

Czy woda po gotowaniu ryżu jest zdrowa? Poznaj jej dobroczynne właściwości

Woda z gotowanego ryżu zawiera wiele cennych składników, takich jak potas, witaminy B (w tym kwas foliowy), żelazo, magnez i cynk. Z tego względu warto rozważyć ponowne jej wykorzystanie. Sprawdzi się jako produkt wspomagający zdrowie lub kosmetyczny, ale tak naprawdę można ją używać również w wielu innych przypadkach. Okazuje się, że woda po ryżu była stosowana już dawno temu w Japonii jako produkt wzmacniający włosy

Co można zrobić z wodą po ryżu? Wykorzystaj ją na kilka sposobów

Wodę ryżową ze względu na właściwości można wykorzystać w wielu różnych przypadkach. Płyn świetnie sprawdzi się jako:

  1. Produkt do sprzątania — Ciecz jest delikatna, dlatego może posłużyć jako środek do wycierania zakurzonych mebli czy czyszczenia zlewów bądź toalety. Wystarczy ostudzić wodę po gotowaniu, zanurzyć w niej ściereczkę z delikatnego materiału i rozpocząć sprzątanie.
  2. Płukanka do włosów — Cynk zawarty w wodzie ryżowej wpływa na włosy, dzięki czemu zyskują blask. W tym przypadku należy zalać ryż gorącą wodą i pozostawić na 15 minut, a po tym czasie przelać ciecz do szklanki, poczekać aż ostygnie, nałożyć kosmetyk na pasma i zmyć wodą po 10 minutach.
Więcej o: