Wrzuć do słoika, a po 24 godzinach podlej monsterę. Roślina odżyje w mgnieniu oka

Monstera to bez dwóch zdań jedna z najpopularniejszych roślin domowych na świecie. Jej pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana, dzięki czemu poradzą z nią sobie nawet laicy. Jednak aby pnącza pięknie i zdrowo rosły, należy znać parę podstawowych zasad. Oto kilka z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szerokie dziurawe liście, długie pnącza i głęboki zielony kolor - to właśnie te cechy sprawiły, że na szczycie list popularności znalazła się monstera. Podlewanie, jak i pielęgnacja rośliny to proste czynności, jednak znajomość kilku sztuczek z pewnością pomoże Ci w jej uprawie. Poznaj triki, dzięki którym będzie bujnie rosła. 

Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/api/cms/sst/editor.html?xx=29049585

Monstera - podlewanie. O czym musisz pamiętać?

Monsterę powinno się podlewać co najmniej raz w tygodniu. Zimą roślina potrzebuje nieco mniej wody. Z tego powodu nawilżaj ją raz na mniej więcej 12-14 dni. Pamiętaj także o regularnym ścieraniu kurzu z jej liści. Warto także wyposażyć się w butelkę ze spryskiwaczem. Dzięki niej rozpylisz wodę bezpośrednio na pnącza, co wspomoże rozwój monstery. 

Jeśli chcesz zapewnić roślinie idealne warunki do rozwoju, zadbaj także o właściwe podłoże. Monstera najlepiej rośnie w torfowej glebie. Pamiętaj również o właściwym ustawieniu rośliny. Zbyt mocne działanie promieni słonecznych może wywołać przebarwienia. Zmiany koloru najczęściej widoczne są na liściach. Jeśli je zauważysz, koniecznie przestaw monsterę w bardziej zacienione miejsce. Raz do roku, najlepiej wiosną, przesadź monsterę do większej doniczki. W ten sposób roślina będzie mogła rosnąć przez długie lata. 

Monstera dubia i monstera dziurawa. Do tych gatunków przyda się nawóz z banana

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) i Monstera dubia to dwa najpopularniejsze gatunki rośliny. Jak o nie zadbać? Najlepszym sposobem na ich pielęgnacje jest prosty nawóz przygotowany ze skórek bananów. Potnij obierki w kostkę, a następnie zanurz je w wodzie. Płyn powinien całkowicie pokrywać resztki owoców. Wywar będzie gotowy po mniej więcej 24 godzinach. Efekt będzie tym mocniejszy, im dłużej będziesz moczyć skórki w wodzie. Obierki mogą w niej pozostać nawet do dwóch tygodni. Po odczekaniu co najmniej jednego dnia przelej substancję do oddzielnego pojemnika. 

Nawóz można wylać bezpośrednio do gleby, w której zasadzona jest monstera. Dzięki dużej zawartości potasu i wapnia płyn przyspieszy rozwój, a także zadba o jej zdrowie. Środek jest całkowicie bezpieczny. Z tego powodu możesz dość często podlewać nim roślinę. 

Więcej o: