Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pająki należą do grona tych owadów, które potrafią wywołać skrajne emocje. Niektórzy traktują je z obojętnością, inni na ich widok reagują strachem i obrzydzeniem. Jesień to czas, gdy pająki szukają schronienia przed zimą. Częstym wyborem są nasze domy, pełne zacisznych i ciepłych miejsc. Kątniki czy zyzusie tłuściochy nie dla każdego są miłymi gośćmi. Jak się ich pozbyć? Pomogą domowe sposoby.
Pająki nie przepadają za zapachem cytryny. To dlatego, by zniechęcić je do odwiedzin i wypłoszyć z kątów, warto sięgnąć po domowej roboty cytrynowy środek odstraszający. Jak go wykonać?
Płyn rozpyl w miejscach, w których często pojawiają się pająki – w kątach, pod parapetami, wokół framug okiennych czy w pobliżu kratek wentylacyjnych. Taka mikstura jest dla owadów całkowicie bezpieczna, ale przykry i drażniący zapach sprawią, że będą się trzymać od twojego domu z daleka.
Nie tylko zapach cytryny działa zniechęcająco na pająki. Dobrym pomysłem będzie zasadzenie lawendy i mięty. Trzymane na parapecie doniczki z tymi ziołami będą wydzielały zapach, który odstraszy owady. Możesz również sięgnąć o olejki eteryczne o zapachu lawendy, mięty pieprzowej czy drzewa herbacianego i wlać je do dyfuzora lub wymieszać z wodą i rozpylić w newralgicznych miejscach.
W kątach domu możesz z kolei rozłożyć kasztany i żołędzie. Jesienią parki i lasy obfitują w te orzechy, które okazują się bardzo pomocne w walce z pająkami. Wydzielają bowiem drażniący je zapach. By wzmocnić działanie, możesz w kasztanach czy żołędziach zrobić niewielkie dziury i umieścić je jako ozdobę na parapecie.