Jak i kiedy siać trawę? Niezawodne triki na soczyście zielony i bujny trawnik

Zadbana murawa potrafi korzystnie wpłynąć na wygląd ogrodu. Nie musisz kupować gotowego trawnika, możesz go wysiać samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie terenu i wybór terminu. Sprawdź, kiedy siać trawę i jak to zrobić.

Po więcej porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Bujny i zadbany trawnik potrafi odmienić ogród. Ważnymi krokami jest dobór odpowiedniej odmiany i terminu do wysiania trawy. Zakup gotowej murawy może ułatwić zadanie, jest jednak znacznie droższy. Dzięki tym poradom będziesz cieszyć się zielonym i pięknym trawnikiem.

Kiedy siać trawę? Odpowiedni termin jest kluczowy

Zakładanie trawnika nie jest skomplikowane, ale wymaga dobrego zaplanowania i nieco uwagi. Kluczem jest wybór odpowiedniego terminu. Kiedy siać trawę? Najlepiej rób to późnym latem aż do połowy jesieni lub wczesną wiosną. Gleba jest wtedy odpowiednio wilgotna i na tyle ciepła, by nasiona mogły wyrosnąć. Jednocześnie istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się chwastów. Październik to ostatni dzwonek. Gdy temperatura spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza, nasiona mogą nie wykiełkować i nie zdążą podrosnąć przed nastaniem pierwszych mrozów. Jeśli przegapisz odpowiedni moment, poczekaj do wiosny. Wtedy jednak musisz zwrócić uwagę na obfite opady. Od listopada do marca lepiej nie zabieraj się za sianie trawy.

Jak siać trawę? Ta metoda pozwoli uzyskać równomiernie obsiany trawnik

Przed wysiewem musisz odpowiednio przygotować ogród. Na około trzy tygodnie przed przekop ziemię, pozbądź się chwastów, kamieni i starej trawy. Wyrównaj podłoże, na dwa tygodnie przed zaplanowanym sianiem możesz zastosować nawóz. Wybierz dzień bezwietrzny. Pamiętaj, by nie siać trawy zbyt gęsto. Porcje nasion rozsypuj najpierw w jednym kierunku, a następnie na krzyż. Dzięki temu równomiernie obsiejesz trawnik.

Na koniec przykryj nasiona centymetrową warstwą ziemi i podlej. Jeśli prognoza pogody nie przewiduje deszczu, nawadniaj trawnik rano i wieczorem. Nie przejmuj się, jeśli wiosną okaże się, że nie wszystkie nasiona wykiełkowały. Możesz uzupełnić dziury.

Więcej o: