Zanurz storczyki w tej miksturze, a odżyją i zakwitną na nowo. Potrzebujesz tylko dwóch składników

W pielęgnacji kwiatów często sięgamy po różne domowe sposoby. Pomagają odżywić rośliny lub wspomagają w walce ze szkodnikami czy chorobami roślin. Jednym z domowych produktów, które przydadzą się nie tylko podczas uprawy storczyków czy orchidei jest woda utleniona.

Woda utleniona kojarzy się głównie z oczyszczaniem ran. Większość osób wciąż znajdzie ją w swojej apteczce, choć coraz rzadziej stosujemy ją do dezynfekcji. Okazuje się, że ten tani produkt świetnie sprawdzi się również w uprawie storczyków. Wystarczy odrobina, by pomóc w walce z chorobami grzybowymi, pleśnią czy szkodnikami.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Po więcej porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

wrzosy Wlej tę miksturę do doniczki z wrzosami. Odwdzięczą się bujnymi kwiatami

Jak uratować storczyka? Sięgnij po wodę utlenioną

Gdy storczyk przestaje rosnąć, gubi kwiaty, liście zaczynają żółknąć, a w doniczce zauważasz biały nalot, to znak, że roślina mogła zostać przelana. Jeśli chcesz stosować wodę utlenioną do kwiatów, sięgnij po roztwór 3%. Jak uratować storczyka, który został przelany?

  • Wyciągnij roślinę z doniczki i usuń z korzeni resztki podłoża.
  • Oczyść doniczkę i zdezynfekuj ją przy pomocy wody utlenionej. Po kilkunastu minutach wytrzyj do sucha.
  • Jeśli na korzeniach zauważysz oznaki pleśni, je również zdezynfekuj przy pomocy wody utlenionej. Możesz ją przelać do butelki ze spryskiwaczem i pokryć korzenie. Suche czy zgniłe usuń przy pomocy ostrych nożyc.
  • Wymień podłoże na świeże i przesadź storczyki.

Wodę utlenioną możesz również stosować profilaktycznie. Wymieszaj ją z wodą w proporcji 1:4 i w takiej miksturze mocz doniczki ze storczykami raz na dwa tygodnie.

Monstera Wrzuć do słoika, a po 24 godzinach podlej monsterę. Roślina odżyje

Jak podlewać storczyki? Odpowiednia metoda pozwoli uniknąć problemów

Przelany storczyk to częsty problem, który wynika z niewłaściwej metody podlewania. Roślina przestaje rosnąć, gubi kwiaty i liście, a korzenie zaczynają gnić. Jak podlewać storczyki? Podlewaj rośliny w godzinach porannych, gdy pobierają najwięcej wody, a ryzyko przelania jest najmniejsze. Rób to wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Do podlewania używaj odstanej wody w temperaturze pokojowej. Możesz to robić na dwa sposoby.

  • Podlewaj storczyki bezpośrednio do podłoża, pamiętaj jednak, by nie lać jej na liście, a po kilku minutach odlać z osłonki nadmiar wody.
  • Wkładaj doniczkę ze storczykiem do miski z wodą. Uważaj, by nie zamoczyć liści. Pozostaw doniczkę w kąpieli na ok. 15-30 minut, po tym czasie wyciągnij doniczkę, odczekaj, aż nadmiar wody spłynie i umieść ją z powrotem w osłonce.
Więcej o: