Wybierasz się na grzybobranie? Koniecznie wypatruj tych drzew. Pod nimi znajdziesz najwięcej borowików

Jesień to najbardziej oczekiwany czas przez każdego miłośnika grzybobrania. W szczycie sezonu nawet krótki spacer po lesie może zakończyć się koszem pełnym grzybów. Początkujący grzybiarze mogą nie wiedzieć, pod jakimi drzewami rosną grzyby i gdzie najlepiej szukać pewnych gatunków? Podpowiadamy.

Wiele grzybiarzy ma swoje sprawdzone triki, po które sięga podczas zbiorów. Czasem chodzi o sekretne miejsce, czasem to po prostu świadomość tego, pod jakimi drzewami najczęściej rosną grzyby. Ta wiedza znacznie ułatwia grzybobranie, warto więc ją wykorzystywać w praktyce.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Idziesz na grzyby? Sprawdź, gdzie ich szukać

Zależność pomiędzy określonymi gatunkami drzew a grzybami to mikoryza. To zjawisko polegające na współżyciu korzeni lub nasion roślin naczyniowych z grzybami. Drzewa dostarczają grzybom związki organiczne wytwarzane podczas fotosyntezy, te z kolei zaopatrują rośliny w związki mineralne czy mikroelementy, wpływając korzystnie na ich rozwój i wzrost. Z tej relacji korzyści czerpią zarówno grzyby, jak i drzewa. Świadomość tej zależności znacznie pomaga w odnajdywaniu określonych gatunków. Sprawdź, pod jakimi drzewami rosną grzyby i gdzie ich szukać?

Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Prawdziwek rośnie najczęściej pod tą rośliną

Podczas grzybobrania warto wykorzystać wiedzę o mikoryzie. Świadomość, w jakich miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo znalezienia określonych gatunków grzybów, może ułatwić ich zbieranie. Szczególnie gdy zależy nam na zebraniu jak największej ilości podgrzybków czy borowików. Niektóre grzyby preferują miejsca zacienione, inne bardziej nasłonecznione. Pod jakimi drzewami najlepiej szukać grzybów?

  • Borowiki - pod sosnami i świerkami, ale też pod dębami i bukami,
  • Prawdziwek - pod dębami,
  • Podgrzybek brunatny - pod świerkami, bukami, dębami,
  • Kania - w lasach liściastych, najczęściej pod bukami,
  • Koźlarz - pod brzozami, sosnami, leszczynami, topolami,
  • Kurki - pod świerkami, sosnami, bukami, dębami i brzozami, najczęściej ukryte pod mchem,
  • Rydze - pod sosnami, w dobrze oświetlonych miejscach.
Więcej o: