Zwykle wylewasz go do zlewu, tym razem podlej nim tuje. Najlepszy domowy nawóz na bujne krzewy

Nawóz to podstawa odpowiedniej pielęgnacji roślin. To właśnie dzięki niemu kwiaty i krzewy mogą zdrowo się rozwijać. Niestety, większość środków tego typu sporo kosztuje. Dzięki temu sposobowi zrobisz domowy nawóz do tui. Podlej nim żywotniki, a wyrosną bujnie i gęsto.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tuja jest najczęściej wykorzystywana jako żywopłot. Aby roślina odpowiednio spełniała tę funkcję, musi najpierw bujnie wyrosnąć. Jak o to zadbać? Wystarczy, że wykorzystasz ten domowy nawóz, a krzewy będą zdrowo się rozwijać przez długie lata.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować tuję? Zadbaj o odpowiedni nawóz

Nawóz do tui powinien przede wszystkim być dostosowany do pory roku, warunków atmosferycznych i etapu rozwoju roślin. Gdy na dworze panują cieplejsze temperatury, krzewy najbardziej potrzebują magnezu i azotu. Bez tych składników rośliny będą żółknąć, a ich gałązki zaczną obumierać.

Jesienią i zimą stosuj substancje bogate w fosfor i potas. To właśnie te składniki zapewnią tujom odpowiednią ochronę przed mrozem. Pamiętaj także o regularnym stosowaniu kompostu i innych nawozów organicznych.

Domowy nawóz do tui. Przygotujesz go z resztek po obiedzie

Jednym z najlepszych naturalnych nawozów do tui jest... woda po warzywach. Zwykle, po gotowaniu wylewa się ją do zlewu. Zamiast tego przelej płyn do konewki i podlej nim rośliny. Dzięki elementom wytracającym się z jarzyn krzewy uzyskają wiele potrzebnych składników odżywczych. Co więcej, korzystając z tego sposobu, ograniczysz niepotrzebne zużycie wody. Pamiętaj jednak, że płyn nie może być solony, czy doprawiany. Przyprawy mogą mieć zły wpływ na rozwój roślin. 

Oprócz wody po warzywach warto także użyć fusów po kawie. Resztki z napoju błyskawicznie zakwaszą glebę, w których zasadzone są tuje. Wystarczy, że wymieszasz je z gotowym nawozem, a następnie podlejesz ziemię. Tak, jak w przypadku wody po warzywach, zwróć uwagę na to, czy kawa nie była wcześniej słodzona. Cukier zaszkodzi roślinom i wstrzyma ich wzrost. 

Więcej o: