Jak zabezpieczyć wiązanki na cmentarz przed kradzieżą? Zniechęcisz złodzieja, stosując ten banalny trik

Zbliża się 1 listopada, dlatego ludzie sprzątają groby, przygotowują wiązanki na cmentarz czy stroiki na Wszystkich Świętych. Wzory takich ozdób nie mają większego znaczenia, ponieważ, tak czy inaczej, mogą skusić potencjalnych złodziei. Jak do tego nie dopuścić?

Lada moment rodziny będą gromadzić się na cmentarzach w całym kraju, by modlić się w intencji bliskich. Istotnym elementem 1 listopada jest stawianie na grobach przeróżnych ozdób w postaci wieńców, zniczy czy stroików. Niestety coraz częściej słyszy się o kradzieżach takich przedmiotów. Co zrobić, żeby nie stały się łupem złodziei? Wypróbuj ten prosty sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Jak ochronić wiązanki na cmentarz i stroiki na Wszystkich Świętych? Wzory ozdób nie mają znaczenia

Dobierane na cmentarz ozdoby są kwestią gustu, jednak niezależnie od tego, na jaki wzór się zdecydujemy, przedmiot i tak może zostać skradziony. Z tego względu warto podjąć kroki, które zniechęcą złodziei. Ciekawym sposobem dzieli się na TikToku użytkowniczka publikująca filmiki pod nazwą poleniwemu. Według niej warto skropić wiązanki niewielką ilością wosku. Poplamionych ozdób nikt nie kupi, dlatego to najprostszy sposób na ochronę. Można też oznaczyć je markerem lub niewielką ilością farby. 

Jak zabezpieczyć ozdoby przed kradzieżą? Te sposoby również mogą się sprawdzić

Istnieją również inne sposoby ochrony ozdób na grobach, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Wybieraj znicze zalewane, które po wypaleniu są bezużyteczne, dlatego nie powinny kusić złodziei.
  2. Przystrój groby późno, najlepiej 1 listopada lub dzień później — po Wszystkich Świętych chęć zakupu ozdób gwałtownie spada, dlatego złodzieje mogą zdążyć się już wycofać.
  3. Personalizuj ozdoby. Wiązanki lub znicze z napisami, np. "Kochanej żonie Teresie" może być później dużo trudniej sprzedać, dlatego złodzieje raczej się na nie nie skuszą.
Więcej o: