Rozpuść w wodzie i namocz firanki, a odzyskają śnieżnobiały kolor. Będą wyglądały jak nowe

Czyszczenie firanek często jest odkładane w czasie. Zdarza się, że po kilku praniach materiał szarzeje i już nie cieszy śnieżną bielą jak dawniej. Na szczęście zastosowanie domowych produktów może skutecznie rozwiązać problem. Sprawdź, czy masz je już w domu.

Śnieżnobiałe firanki zawsze cieszą oczy zarówno domowników, jak i gości, jednak z jakichś powodów zazwyczaj nie pierzemy ich często, bo tylko kilka razy w roku w okresie okołoświątecznym. Nieprzyjemny jest fakt, że wraz z każdym kolejnym czyszczeniem materiał szarzeje i nie jest już tak piękny, jak wtedy, gdy został kupiony. Na szczęście istnieją domowe sposoby, by to zmienić. Wystarczy wykorzystać produkty, które pewnie masz już w swojej kuchni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

W czym prać firanki, żeby były śnieżnobiałe? Sięgnij po produkty z kuchennej szafki lub apteczki

Dobrym sposobem na wybielenie firanek jest moczenie ich w wodzie z dodatkiem aspiryny lub proszku do pieczenia. Wystarczy w 5 l wody rozpuścić opakowanie proszku lub 5 rozkruszonych tabletek i namaczać materiał przez kilka godzin. Po tym czasie należy wyprać go w pralce standardowym sposobem. 

Zamiast wyrzucać do śmieci, wsyp je do butów. Nietypowa metoda rozwiąże śmierdzący problem Włóż do butów fusy po kawie i zobacz, co się stanie. Efekt zaskakuje

Jak skutecznie wybielić poszarzałe firanki? Sprawdź, czy masz w domu te produkty

Do wybielenia firanek możesz wykorzystać też inne, domowe produkty. Niektóre z nich stosowały już nasze babcie i prababcie.

  1. Skorupki po jajkach — Umieść je w lnianym woreczku i zabezpiecz przed otwarciem, a następnie włóż do pralki razem z firankami i upierz.
  2. Soda oczyszczona — Dosyp do ostatniego płukania łyżeczkę proszku, by skutecznie wydobyć biel z materiału.
  3. Sok z cytryny — Namocz firanki w wodzie z dodatkiem soku, a po kilku godzinach wypierz w pralce. Oprócz właściwości wybielających cytrus pozbędzie się też zapachu dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń.
  4. Sól i ocet — Do 8 l wody wsyp 3 łyżki soli kuchennej i 1/3 szklanki octu. Mocz firanki w roztworze przez kilka godzin, a następnie upierz je w pralce.

Wypadanie włosów Wypadają ci włosy? Ten produkt to hit, który przyspieszy porost kosmyków

Więcej o: