Wyciągnij go z kuchennej szafki i natrzyj buty. Niezawodny trik na jesień, który musisz poznać

Jesień i zima to czas, gdy należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację butów. Trudne warunki atmosferyczne, deszcz, śnieg i pojawiające się wszędzie błoto mogą doprowadzić do zniszczenia materiału. Z tego względu warto odpowiednio zaimpregnować obuwie, przy okazji nadając mu połysku.

Warto dbać o buty — zwłaszcza jesienią i zimą, gdy mają styczność z wodą, błotem i śniegiem. Jeśli chcesz, by mogły służyć ci jak najdłużej, postaw na impregnację. Możliwe, że odpowiednie produkty masz już w domu. To świetna alternatywa dla droższych, sklepowych preparatów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Co zrobić, żeby buty błyszczały? Wykorzystaj produkt z kuchennej szafki

Jednym z najprostszych sposobów na nadanie blasku butom ze skóry lakierowanej jest posmarowanie ich olejem kokosowym, który zazwyczaj wykorzystujemy w kuchni. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na delikatną ściereczkę lub szczotkę z miękkim włosiem i wetrzeć w materiał. Nie dość, że obuwie będzie błyszczeć, to jeszcze na powierzchni utworzy się ochronny film, który zabezpieczy je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli nie przekonuje cię wykorzystanie tłustego produktu bezpośrednio na buty, możesz rozrobić go z niewielką ilością wody. Dobrze sprawdzi się również olej z orzechów włoskich, oliwa z oliwek i podgrzany wosk pszczeli.

Jak impregnować buty domowym sposobem? Możliwe, że potrzebne produkty już masz

Oprócz oleju kokosowego można też wykorzystać inne domowe produkty, które skutecznie zaimpregnują buty.

  1. Zamszowe obuwie możesz pocierać wewnętrzną stroną skórki od banana.
  2. Buty skórzane lub z ekoskóry warto zaimpregnować woskiem ze stopionej białej świeczki niezawierającej barwników i innych dodatków, lub wazeliną.
  3. Do impregnacji jasnego obuwia wykorzystaj surowego, przekrojonego na pół ziemniaka.

Pamiętaj, by nigdy nie rozpoczynać impregnacji na mokrym obuwiu, co może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Więcej o: