Dodaj do wody i spryskaj fikusa. Roślina od razu odżyje, a liście odzyskają głęboki kolor i połysk

Jak właściwie zadbać o fikusa? Ta popularna roślina nie jest zbyt trudna w uprawie, a dzięki kilku trikom roślina będzie zdrowo rosnąć przez wiele lat. Wystarczy, że spryskasz jego liście tym produktem, a efekt na pewno cię zaskoczy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fikus, zwany także figowcem, ma nie tylko walory estetyczne. Oprócz pięknego, egzotycznego wyglądu, roślina to także naturalny filtr powietrza. Substancje takie jak benzol, czy fenol, szybko zostają wchłonięte przez kwiat. Jak zadbać o jego zdrowy rozwój? Poznaj najlepsze triki na pielęgnacje fikusa. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak pielęgnować fikus? Spryskaj liście tym produktem, a nie pożałujesz

Jednym z najlepszych produktów na zdrowe i bujne liście fikusa jest... piwo. Trunek nie tylko przyspieszy ich porost, ale także zadba o ich zdrowie i wygląd. Połącz 50 ml napoju o co najmniej 5% stężeniu alkoholu ze szklanką wody. Podlewaj roślinę tą mieszanką dwa razy w miesiącu. Możesz także bezpośrednio spryskać nią liście fikusa. Dzięki temu uzyskają głęboki zielony kolor i połysk. 

Pamiętaj, że figowiec najlepiej reaguje na miękką i odwapnioną wodę. Za jej pomocą często zraszaj liście. Jeśli nie masz butelki z atomizerem, raz na jakiś czas, możesz oblewać fikus delikatnym strumieniem pod prysznicem. Pamiętaj jednak, że te rośliny nie lubią zbyt dużej ilości wody. Nadmiar płynu szybko usuwaj z podstawki doniczki. 

Zdrowy i piękny fikus - jak o to zadbać?

Pielęgnując fikusa, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Figowiec nie znosi przenosin i często daje o tym znać poprzez zrzucanie liści. Z tego powodu dobrze zaplanuj miejsce, w którym postawisz doniczkę z rośliną. Kwiat jest dość światłoluby, jednak źle reaguje na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ustawić go w pobliżu okien wychodzących na północ. 

Pamiętaj także o regularnym ściąganiu kurzu z liści fikusa. Osadzające się na nich drobinki mogą zaszkodzić roślinie. Roślina najlepiej rozwija się w temperaturze wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz, aby pięknie zakwitła zadbaj o utrzymanie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. 

Więcej o: