Juka domowa gubi liście? Możesz ją jeszcze uratować. Trzymaj się zasady 3xP

Juka domowa to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie jest trudna w uprawie, zwłaszcza jeśli zastosujemy kilka prostych trików. Sprawią one, że roślina będzie zdrowo rosła i szybko wypuści nowe liście.

Juka domowa zawdzięcza swój egzotyczny wygląd sztywnym łodygom i spiczastym liściom. Na ogromną popularność wpływa fakt, że nie ma zbyt wielu wymagań i jest łatwa w uprawie. To sprawia, że świetnie nadaje się dla początkujących ogrodników. Stosując się do prostych wskazówek, roślina będzie zdrowo rosła. Sprawdź, jak należy o nią dbać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Juka domowa gubi liście? Sprawdź, co robisz źle i trzymaj się zasady 3xP

Jeśli zauważysz, że stan juki domowej się pogarsza lub roślina zaczyna gubić liście, od razu zastosuj zasadę 3xP: 

  • Promienie słoneczne — juka jest kwiatem światłolubnym i bezpośrednia ekspozycja na słońce jej nie zaszkodzi. Dostarczenie zbyt małej ilości światła może sprawić, że liście pojaśnieją i staną się wiotkie, co z czasem może doprowadzić do ich opadania.
  • Prawidłowa temperatura — w okresie zimowym juka powinna przebywać w otoczeniu o temperaturze około 15 stopni Celsjusza, dzięki czemu będzie miała szansę zdrowo rosnąć. Poniżej 10 stopni roślina może przestać się rozwijać.
  • Podlewanie z umiarem — juka trzymana w domu powinna być podlewana co około 10 dni, a w zimie nawet co 15. Warto utrzymywać podłoże w lekkiej wilgotności, jednak nie powinno być zupełnie mokre. Niestety zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni i więdnięcie liści.

Co zrobić, żeby juka wypuściła liście? Przesadź ją od razu po zakupie, by miała dużo miejsca

Bezpośrednio po zakupie należy przenieść jukę domową do większej doniczki, by miała dużo miejsca, co wpłynie korzystnie na jej rozwój. Kwiat nie musi być często przesadzany — wystarczy robić to raz na 2-3 lata w okresie wiosennym. Prawidłowa pielęgnacja rośliny sprawi, że szybko wypuści zdrowe i piękne liście.

Więcej o: