Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć? Wrzuć to do bębna, a będzie ci służyć latami

Kurtki puchowe to często spory wydatek, choć okrycie będzie nam służyć latami. Ważne jest to, by odpowiednio o nie dbać. Odświeżenie okryć przed sezonem zimowym to dobry pomysł. Jak prać kurtkę puchową i jak ją wysuszyć, by jej nie zniszczyć?

Zbliżające się chłody i coraz niższe temperatury oznaczają, że z głębi szaf zaczynamy wyciągać zimowe ciepłe okrycia. To dobry moment na odświeżenie i wypranie płaszczy czy kurtek puchowych. Oddanie ich w ręce profesjonalnej pralni kosztuje krocie. Jest na to prostszy sposób. Sprawdź, jak prać kurtkę puchową w pralce, by jej nie zniszczyć. To proste, pod warunkiem że będziesz pamiętać o kilku szczegółach.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać kurtkę puchową? W pralce czy ręcznie?

Kurtkę puchową możesz bezpiecznie prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Płaszcze czy śpiwory wypełnione puchem lepiej jednak prać w pralce. Ze względu na ich spory ciężar, mogą ulec deformacji podczas ręcznego prania. Przed namocz kurtkę w wodzie, lekko ją ugniatając. Wstępne namoczenie i ugniecenie kurtki zmniejszy ryzyko zbicia się puchu. Po namoczeniu możesz przejść do właściwego prania.

Jak prać kurtkę puchową w pralce? Wrzuć do urządzenia kilka piłek

Pranie kurtek puchowych w pralce to najprostszy i najszybszy sposób na odświeżenie okrycia i pozbycie się zabrudzeń czy plam. Najlepiej sięgnij po specjalne detergenty przeznaczone do prania puchu. Jeśli nie masz takich pod ręką, wybierz łagodny płyn, np. do ubranek dziecięcych. Nie przesadź z ilością. Unikaj też proszku czy kapsułek, te mogą pozostawić na odzieży zacieki i nie wypłukać się dokładnie. Nie dodawaj też płynu zmiękczającego.

  1. Sprawdź oznaczenia na metce kurtki. Ustaw odpowiednią temperaturę. Producenci zalecają najczęściej 30 lub 40 stopni. Ustaw niskie obroty, maksymalnie 600 na minutę. Niektóre urządzenia mają specjalne programy przeznaczone do prania puchu czy delikatnej odzieży.
  2. Zasuń suwaki, zamki i zapnij kieszenie. Odepnij kaptur, paski i inne dodatki. Wywiń kurtkę na lewą stronę.
  3. Namocz kurtkę w misce z chłodną wodą, ugniatając ją tak, by pozbyć się powietrza. Nie jest to warunek konieczny.
  4. Wrzuć kurtkę do pralki. Do bębna wrzuć też kilka piłek tenisowych lub specjalnych kul przeznaczonych do prania odzieży puchowej. Zapobiegną one zbijaniu się puchu w kłębki.

Po skończonym praniu wrzuć pralkę razem z kulami lub piłkami do suszarki bębnowej. Jeśli nie masz takiego urządzenia, rozłóż kurtkę płasko na suszarce. Nie wieszaj jej na wieszaku. Gdy okrycie całkowicie wyschnie, delikatnie rozbij puch rękami, by pozbyć się kłębków. Jak uratować kurtkę puchową po praniu? Jeśli po wyciągnięciu z pralki okazało się, że wypełnienie zbiło się w kłębki, nic straconego. Jednym ze sposobów jest cierpliwe ręczne rozbijanie puchu. Kluczem jest delikatność. Inną metodą jest wrzucenie kurtki do suszarki bębnowej.

Więcej o: