Czym wyczyścić fugi? Zmieszaj te dwa produkty, a ekspresowo usuniesz pleśń i osad z kamienia

Czyszczenie fug to czynność męcząca, czasochłonna i trudna. Można ją jednak sobie znacznie ułatwić. Czym wyczyścić fugi? Sięgnij po te produkty, które znajdziesz w swoim domu, a brud zejdzie szybko i bez szorowania.

Czyszczenie fug zazwyczaj wykonujemy sporadycznie, podczas generalnych porządków. Podczas mycia podłogi czy wycierania płytek nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich zabrudzeń, które znajdują się na fugach. Brud, osady czy zarodniki grzybów i pleśni możesz jednak usunąć, sięgając po domowe sposoby i produkty, które już znajdziesz w swoim domu. Sprawdź, jak to zrobić.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Więcej porad domowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić fugi? Potrzebne produkty znajdziesz w kuchennej szafce

Fugi możesz czyścić specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do tego celu, ale nie masz gwarancji, że spełnią twoje oczekiwania. Eksperymentowanie może zakończyć się wydawaniem pieniędzy na produkty, których użyjesz raz, a potem wyrzucisz. Istnieje prostsze wyjście. Wystarczy, że sięgniesz po produkty, które już znajdziesz w swojej szafce w kuchni lub łazience. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Dobór odpowiedniego produktu jest równie ważny, jak wybór odpowiedniego narzędzia. Przyda ci się stara szczoteczka do zębów, szczotka i ścierka do wytarcia. Czym wyczyścić fugi?

  • Płynem do mycia naczyń z dodatkiem soli emskiej. Wymieszaj produkty w proporcji 1:1 i wyszoruj nimi fugi i płytki. Spłucz lub wytrzyj mokrą ścierką.
  • Płynem do mycia naczyń z dodatkiem sody oczyszczonej. Kilka łyżek sody wymieszaj z kilkoma kroplami płynu, aż powstanie gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzone fugi, pozostaw na 10 minut, a następnie wyszoruj szczoteczką. Spłucz lub wytrzyj mokrą ściereczką.

Jak wyczyścić fugi z pleśni i osadu z kamienia? Sięgnij po cytrynę

Zaschnięte i stare zabrudzenia, osad czy pierwsze oznaki pleśni usuniesz przy pomocy soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Przy pomocy patyczka kosmetycznego lub szczoteczki do zębów nałóż go na plamy i pozostaw na 10-15 minut. Cytryna ma działanie lekko rozjaśniające, uważaj więc na ciemne fugi. W przypadku silnych zabrudzeń, zamiast kwasku nałóż na fugi ocet i pozostaw na 10 minut. Możesz go również wymieszać z płynem do mycia naczyń i wyszorować fugi szczoteczką.

Więcej o: