Jak dbać o grudnik? Pielęgnacja jest banalnie prosta. Podlej go tym wywarem, a roślina ci podziękuje

Grudnik, zwany też kaktusem bożonarodzeniowym, szlumbergerą czy zygokaktusem, to jedna z tych roślin, które największą popularnością cieszą się jesienią. Wszystko dlatego, że kwitnie w listopadzie i w grudniu. Zastanawiasz się, jak dbać o grudnik? Pielęgnacja jest banalnie prosta.

Grudnik przybył do nas z Brazylii. Z tego powodu ma dość specyficzne wymagania i zaczyna kwitnąć na przełomie listopada i grudnia. Charakterystyczne kwiaty zdobią łodygi nawet przez kilka tygodni. Sprawdź, jak pielęgnować grudnik i jak o niego dbać, by odwdzięczył się pięknymi pąkami i zdrowo rósł.

Więcej porad dotyczących uprawy roślin znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak dbać o grudnik? Pielęgnacja jest banalnie prosta

Kaktusy bożonarodzeniowe w sklepach pojawiają się szczególnie licznie w sezonie jesienno-zimowym. Przyciągają uwagę charakterystycznymi łodygami i kwiatami. I choć to rośliny proste w uprawie i pielęgnacji, warto pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim, w naturalnym środowisku grudniki rosną pod wierzchołkami drzew. Z tego powodu preferują miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepszy będzie parapet okna wychodzącego na wschód czy północ. Roślina nie przepada za wysokimi temperaturami, a także przeciągami. Gdy pojawią się nowe kwiaty, staraj się nie przestawiać doniczki. To może sprawić, że zygokaktus straci pąki. Po przekwitnięciu łodygi mogą stracić intensywną zieleń.

Jak podlewać grudnik? Wybierz odpowiednie podłoże

Roślina ta magazynuje wodę w swoich łodygach. Preferuje umiarkowane podlewanie i potrafi znieść okresowe niedobory wody. W okresie wegetacji dopilnuj, by podłoże było stale lekko wilgotne. Wiosną i latem przestaw doniczkę w chłodne miejsce i ogranicz nawadnianie. Dzięki temu jesienią grudnik wypuści nowe kwiaty. Na dno doniczki wysyp warstwę drenażu. Wybierz też podłoże lekkie i przepuszczalne, by uniknąć zastoju wody. Grudnik lubi okazjonalne zraszanie.

Jak pielęgnować grudnik? Podlewaj go tym wywarem, a będzie pięknie kwitł

W okresie kwitnienia trzeba pamiętać o odpowiednim nawożeniu grudnika. Raz w miesiącu możesz go nawieźć specjalnym produktem przeznaczonym do roślin doniczkowych lub sukulentów. Możesz również sięgnąć po domowe środki. Najlepszym będzie wywar z banana, który dostarczy roślinie potrzebny jej do rozwoju potas i fosfor.

  • Wrzuć skórkę z jednego banana lub dwóch do litrowego słoika.
  • Zalej ciepłą wodą, zakręć i odstaw w ciemne miejsce.
  • Po upływie 24 godzin odlej wywar i rozcieńcz wodą w proporcji 1:1. Słoik możesz odstawić nawet na 2-3 dni. Podlewaj raz na 3-4 tygodnie.
Więcej o: