Wlej do spłuczki i pozbądź się kamienia. Ta niezawodna metoda usunie też zacieki

Osad z kamienia to częsty widok. Żółty pasek widoczny przy ujściu spłuczki może oznaczać problem nie tylko z twardą wodą, lecz także uszczelką. Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Sięgnij po ten niezawodny produkt.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Kamień w muszli klozetowej najczęściej gromadzi się na jej dnie oraz w miejscu, z którego wypływa woda ze spłuczki. Nagromadzone sole wapnia, żelaza czy magnezu z czasem ciemnieją i żółkną. Cienki i żółty pas powstały z kamiennego osadu tworzy się najczęściej przez drobne wycieki ze spłuczki. Winna może być uszczelka lub nadmiar kamienia wewnątrz zbiornika. Jak się go pozbyć? Podpowiadamy.

Jak usunąć kamień z toalety? Sięgnij po ten niezawodny produkt

Żółty nalot to niestety częsty, choć niezbyt przyjemny widok. Pojawia się w szczególności w domach, w których jest twarda woda. O ile samą muszlę klozetową sprzątamy regularnie, usuwając również większość osadu, o tyle wnętrze zbiornika spłuczki zwykle pozostaje zaniedbane. Nagromadzony w jej wnętrzu kamień może sprawić, że ze spłuczki zacznie wyciekać woda. Na początek sprawdź uszczelkę i mocowanie mechanizmu spłuczki. Jeśli wszystko działa, przejdź do czyszczenia.

  • Podgrzej butelkę octu w garnku lub wymieszaj go z 0,5 l wrzątku.
  • Zakręć dopływ do spłuczki i spuść wodę. Zdejmij pokrywę.
  • Wlej do zbiornika podgrzany ocet. Uzupełnij ciepłą wodą do wysokości osadu.
  • Pozostaw na pół godziny lub kilka godzin, w zależności od stopnia zabrudzenia.
  • Po tym czasie wyszoruj zbiornik szczotką i spuść wodę. Odkręć dopływ i zamontuj pokrywę.

Jak usunąć zacieki w muszli klozetowej? Sięgnij po ten słodki napój

Żółty zaciek możesz usunąć przy pomocy ciepłego octu. Nasącz nim kilka listków papieru toaletowego lub ręcznika papierowego i przykryj nimi plamę. Pozostaw na kilka godzin, jeśli to konieczne, wymieniaj ręczniki na świeże. Na koniec wyszoruj muszlę przy pomocy szczotki i spuść wodę.

By usunąć zacieki w muszli klozetowej, szczególnie w jej wnętrzu, możesz sięgnąć po colę. Ten słodki napój skutecznie upora się z żółtym osadem. Wystarczy, że butelkę coli wlejesz do muszli i pozostawisz na ok. godzinę. Na koniec wyczyść toaletę jak zawsze.

Więcej o: