Roślinę zaatakowały szkodniki? Natrzyj jej liście tą mieszanką, a odżyje na nowo

Kurz i szkodniki mogą sprawić, że liście naszych roślin doniczkowych przestaną prezentować się korzystnie. Jeśli dodamy do tego niewłaściwą pielęgnację i choroby grzybowe atakujące nasze kwiaty, uzyskamy nieciekawy efekt. Jak tego uniknąć? Natrzyj liście tym olejem.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Zakurzone liście nie wyglądają korzystnie, szczególnie w przypadku roślin o dużych i zielonych pędach. Brud utrudnia odpowiedni rozwój naszych kwiatów. Jeśli nie kontrolujemy wyglądu liści, możemy nie zauważyć, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Z problemem poradzisz sobie dzięki odrobinie oleju. Dzięki temu zwalczysz owady, a liście będą lśniące i czyste.

Natrzyj liście tym olejem. Dzięki temu będą zdrowe i lśniące

Podczas podlewania roślin obserwuj również jej liście. Jeśli zauważysz na nich białe kropki, ślady ugryzień, pajęczynkę lub białe i ledwo widoczne owady, to znak, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Sięgnij po ten sprawdzony sposób i natrzyj liście roztworem z dodatkiem olejku neem. Dzięki niemu pozbędziesz się problemu bez sięgania po silne środki chemiczne, które mogą dodatkowo osłabić kwiaty atakowane przez przędziorka, wciornastka czy wełnowca.

  • Do litra letniej wody dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń i 5 kropel olejku neem.
  • Wymieszaj dokładnie i zanurz w roztworze ściereczkę.
  • Natrzyj liście, szczególną uwagę przykładając do ich spodu.

Z olejku neem możesz wykonać również oprysk. Miksturę według przepisu powyżej przelej do butelki ze spryskiwaczem i pokryj nią liście. Zabieg powtarzaj co 2-3 tygodnie.

Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały? Uważaj na ten ważny szczegół

Do nabłyszczania liści możesz wykorzystać również oliwę z oliwek. Pamiętaj, by stosować niewielką ilość tłuszczu (kilka kropli w zupełności wystarczy) i rozpuszczać go w wodzie z dodatkiem szarego mydła lub łagodnego płynu do mycia naczyń. Nacieranie samym olejem może zapchać pory liści, a przez to roślina zacznie obumierać. Do mycia liści wykorzystaj miękką ściereczkę, np. z mikrofibry. Przecieraj je regularnie, np. raz w tygodniu.

Niektórym roślinom przecieranie liści może jednak przynieść więcej szkód niż pożytku. Uważaj na kwiaty o włochatych, woskowych liściach lub w dotyku przypominających zamsz. Im nacieranie nawet zwykłą wodą może zaszkodzić. Regularnie przecieraj rośliny o dużych i błyszczących liściach, np. monstery, filodendrony, fikusy, skrzydłokwiaty, maranty czy bananowce.

Więcej o: