Nie wyrzucaj torebek po herbacie. Lepiej zawieś je na kaloryferze albo wrzuć do wanny

Torebki z herbatą zwykle po zaparzeniu lądują od razu w koszu. Okazuje się jednak, że można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, w porządkach w domu, dbaniu o rośliny czy codziennej pielęgnacji. Sprawdź, w jaki sposób możesz użyć torebki z herbatą i fusy.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się plam z herbaty? Dwa sposoby

Picie dużych ilości herbaty zwykle wiąże się z dużym zapasem torebek i fusów. Te zwykle wyrzucasz do kosza? To błąd! Kosz na odpady bio czy kompostownik to ostateczne wyjście. Torebki i fusy po herbacie sprawdzą się bowiem w pielęgnacji roślin, możesz je również wykorzystać podczas porządków czy zawiesić na kaloryferze. Dzięki temu w pełni skorzystasz z jej właściwości.

Połóż ją na oczach albo wrzuć do wanny. Sposoby na wykorzystanie herbaty w codziennej pielęgnacji

Herbata jest bogata w obkurczające naczynia krwionośne garbniki. Okłady z torebek po herbacie pomogą zmniejszyć opuchliznę i pozbyć się zaczerwień. Pamiętaj, by nie nakładać ociekających i gorących torebek, to może bowiem przyczynić się do rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje spojówek. Na powieki możesz nakładać chłodne i lekko wilgotne torebki, zanurzyć waciki w naparze z herbaty.

Fusy po herbacie możesz wykorzystać jako peeling. Wilgotne liście lub zawartość torebki wysyp na dłoń i zacznij wykonywać masaż. Taki zabieg pomoże pozbyć się martwego naskórka, a także odżywi i nawilży skórę. Torebki herbaty, szczególnie ziołowej, możesz również wrzucić do wanny podczas kąpieli. Napar doskonale odżywia i tonizuje skórę.

Zawieś je na kaloryferze albo w szafie. Inne sposoby na wykorzystanie torebek herbaty

Torebki herbaty czy fusy możesz wykorzystać na różne sposoby, nie tylko w pielęgnacji.

  • Jako nawóz do roślin. Zalej wykorzystane już torebki i fusy gorącą wodą. Odstaw do zaparzenia. Naparem podlej rośliny, które preferują kwaśne podłoże. Torebki herbaty możesz też wrzucić na dno doniczki.
  • Jako zapach do szafy. Odsącz torebki herbaty lub fusy z nadmiaru wody. Polej je kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego i ułóż na ręczniku papierowym. Pozostaw do wyschnięcia. Wrzuć je do bawełnianego lub siateczkowatego woreczka, zawiąż wstążką i powieś na drzwiach szafy. Dzięki temu ubrania będą pięknie pachnieć. Gdy zapach się ulotni, skrop liście ponownie.
  • Jako odświeżacz powietrza. Torebki skrop olejkiem eterycznym i zawieś na kaloryferze. W pomieszczeniu zacznie unosić się przyjemny zapach.
  • Jako środek przeciwko kamieniowi i rdzy. Torebką herbaty przetrzyj sztućce, nóż kran i wszelkie zakamarki narażone na powstawanie rdzy. Możesz je też wrzucić do wnętrza toalety, przetrzeć nimi kran lub umywalkę albo namoczyć w niej brudne naczynia. Dzięki temu pozbędziesz się osadu z kamienia.
Więcej o: