Jak zadbać o skrzydłokwiat? Powiemy ci jak sprawić, aby twoja roślina mogła pięknie kwitnąć cały rok

Skrzydłokwiaty mogą stanowić piękną ozdobę domu. Ta egzotycznie wyglądająca roślina, jest nie tylko przyjemna dla oka, ale także może być dla nas pożyteczna. Choć skrzydłokwiat nie jest wymagający, to warto zadbać o prawidłową pielęgnącję. Jak odpowiednio dbać o ten kwiat? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Jak dbać o rośliny, żeby żyły dłużej?

Skrzydłokwiaty pochodzą z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, jednak dzięki swojemu pięknu oraz zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn, dziś są już popularne na całym świecie. Charakterystyczne długie zielone liście i białe kwiaty, potrafią wspaniale ozdobić wnętrza naszego mieszkania. Skrzydłokwiat, choć jest rośliną egzotyczną i może wydawać się trudny w pielęgnacji, w rzeczywistości nie ma dużych wymagań. Jeśli poświęcisz mu trochę uwagi, może kwitnąć nawet cały rok. 

Po więcej takich porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Jakich warunków potrzebuję skrzydłokwiat? O co musisz zadbać? 

Skrzydłokwiaty nie należą do szczególnie wymagających roślin. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie miejsce, w którym postawimy skrzydłokwiat. Najlepszym będzie takie, które znajduje się z dala od okna, ale nie w cieniu, gdyż ten rodzaj rośliny preferuje światło rozproszone.

Warto też zadbać o odpowiednie podłoże. Powinno być ono przepuszczalne, luźne oraz żyzne, ale przede wszystkim stale wilgotne. Należy je często zraszać, tak aby nie dopuścić do przeschnięcia ziemi. Dlatego też można zaopatrzyć doniczkę w warstwę drenażu, aby woda nie mogła zalegać na jej dnie. 

Jak często podlewać skrzydłokwiat? 

W naturalnym środowisku roślinę można spotkać w lasach tropikalnych, gdzie panuje wysoka temperatura oraz spora wilgotność powietrza. Dlatego w naszych domach, również powinniśmy zapewnić jej takie warunki. Trzeba jednak pamiętać, że choć skrzydłokwiat bardzo lubi wilgoć, to nie możemy dopuścić do zalania. Kwiat, jak i ziemia, w której się znajduje, powinny być wilgotne, ale nie mokre. Roślinę zwykle należy podlewać co dwa lub trzy dni, ale nie musi być to regułą. Najważniejsza jest regularność. Skrzydłokwiat najlepiej podlewać wodą, która odstałą chwilę i nabrała temperatury pokojowej. Warto także dodać raz w miesiącu nawóz, o czym możesz dowiedzieć się w naszym poprzednim artykule

Najczęstsze błędy w podlewaniu skrzydłokwiatu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które sprawiają, że skrzydłokwiat nie chcę kwitnąć, jest zalanie jego korzeni. Choć jest to roślina, która lubi wilgoć, to nie możemy dopuścić do tego, aby na dnie doniczki zbierało się zbyt wiele wody.

Z drugiej strony, latem możemy nie zauważyć, kiedy ziemia, w której jest roślina, szybciej wysycha. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że woda, która zapewnia wilgoć w naszej doniczce, odparowuje. Dlatego warto pamiętać o częstszym podlewaniu rośliny w trakcie tej upalnej pory roku. 

Więcej o: