Nałóż tę pastę na plamy w piekarniku i zostaw na noc. Rano będzie czysty i lśniący

Piekarnik nie ma łatwo. Rzadko go czyścimy, a przez to wewnątrz gromadzą się zaschnięte plamy, spalone resztki i tłuszcz. Im bardziej odkładamy tę czynność w czasie, tym gorzej. Bez obaw, dzięki tym trikom w mig pozbędziesz się brudu. Sprawdź, jak wyczyścić piekarnik i sięgnij po tę pastę.

Częste korzystanie z piekarnika w połączeniu z nieregularnym sprzątaniem jego wnętrza i szyby może sprawić, że w środku pojawią się przypalone i zaschnięte plamy. Z większością tych zabrudzeń poradzisz sobie dzięki domowym sposobom. Wystarczy, że wieczorem przygotujesz banalnie prostą pastę, nałożysz ją na brud i pozostawisz na noc. Nie wierzysz? Sprawdź!

Więcej porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Jak wyczyścić piekarnik? Wymieszaj ze sobą te 3 składniki

By wyczyścić piekarnik z zaschniętego i starego brudu, możesz sięgnąć po silne środki odtłuszczające i usuwające przypalenia. Nie są one jednak w pełni bezpieczne. Zamiast tego przygotuj pół szklanki sody oczyszczonej, łyżkę płynu do mycia naczyń i wodę.

  • Wymieszaj sodę, płyn do mycia naczyń i dolewaj wodę, aż uzyskasz konsystencję dość gęstej pasty.
  • Nałóż ją na zaschnięte i stare plamy. Dokładnie wetrzyj.
  • Pozostaw na noc.

Rano wystarczy, że spryskasz wnętrze piekarnika wodą, a następnie wilgotną gąbką wyszorujesz zabrudzenia. Plamy po chwili znikną.

Czym wyczyścić piekarnik? Sięgnij po ocet

Wnętrze piekarnika możesz wyczyścić również przy pomocy octu. Raczej nie mieszaj go z sodą oczyszczoną, pod wpływem reakcji chemicznej produkty te tracą bowiem swoje właściwości. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego i płynu do mycia naczyń. Dokładnie spryskaj wnętrze piekarnika i pozostaw na kilkanaście minut. Trudne plamy możesz przykryć folią, by uniknąć zaschnięcia mieszanki, i pozostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie umyj urządzenie wilgotną ściereczką lub gąbką.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki. Najpopularniejszy sposób na trudne zabrudzenia

Ogromną popularnością cieszy się czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki. Nic dziwnego, ten sposób potrafi w mig pozbyć się nawet trudnych plam.

  • Rozgrzej piekarnik do 100 stopni Celsjusza.
  • W naczyniu żaroodpornym umieść tabletkę do zmywarki. Zalej wodą, co najmniej do połowy jego wysokości.
  • Włóż do nagrzanego piekarnika i pozostaw na 2 godziny.

Na koniec wylej zawartość naczynia do zlewu, a wnętrze piekarnika dokładnie umyj czystą i wilgotną ścierką. Wytrzyj do sucha.

Więcej o: