Jak pozbyć się pleśni ze ścian? Te produkty za kilka złotych błyskawicznie rozprawią się z grzybem

Jak pozbyć się pleśni? Nie tylko oszpeca pomieszczenia, ale jest też niebezpieczna dla naszego zdrowia. Stały oraz wysoki poziom wilgoci w domu, może doprowadzić do pojawienia się problemu. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy przeciwdziałać, ale też walczyć z pleśnią, jeśli się już pojawi.

Pleśń potrafi być prawdziwym utrapieniem, kiedy pojawi się w naszym mieszkaniu. Wygląda nieestetycznie, a do tego może powodować problemy z oddychaniem, układem nerwowym, czy prowadzić nawet do powstawania nowotworów. Problem pojawia się zazwyczaj w naszych domach, kiedy w pomieszczeniu stale utrzymuje się zbyt wysoki poziom wilgoci. Istnieją jednak sposoby, aby poradzić sobie z pleśnią na naszych ścianach. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się przykrego zapachu ze zlewu?

Szukasz podobnych artykułów? Zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Dlaczego na ścianie pojawiła się pleśń?

Warto wiedzieć, w jaki sposób na naszych ścianach powstaje pleśń, aby móc odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się przed problemem. Pojawia się ona zwykle, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt wysoki poziom wilgoci oraz spora temperatura. Dlatego właśnie, najczęściej możemy zauważyć problem w łazience lub kuchni, natomiast rzadziej w sypialni. 

Istnieją jednak sposoby, aby chronić najbardziej narażone pomieszczenia. Bardzo istotne jest, żebyśmy dbali na co dzień o prawidłową cyrkulację powietrza w naszych domach. Pamiętajmy o regularnym otwieraniu okien, nawet w czasie chłodnych dni. Zadbajmy też o to, aby wentylacja w domu, działa prawidłowo. Nie dopuszczajmy też do gromadzenia się wilgoci. Skuteczną pomocą może być na przykład pochłaniacz wilgoci do domu, o czym dowiesz się więcej w tym artykule

Jak pozbyć się pleśni, kiedy już pojawi się w naszym domu?

Do najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się takiego problemu, jest sięgnięcie po profesjonalne środki pleśniobójcze. Takie preparaty często występują w formie spryskiwaczy i działają powierzchniowo na problem. Warto jednak sprawdzić, czy to, co szpeci nasze ściany, to pleśń, a nie na przykład grzyb. Pomoże nam to w doborze odpowiedniego preparatu w sklepie. 

Istnieją także domowe sposoby na pozbycie się pleśni. Na początek należy użyć zwilżonej szczotki, o sztywnym włosiu, aby usunąć wierzchnią warstwę nalotu z naszej ściany. Kiedy już pozbędziemy się fizycznie pierwszej warstwy problemu, można spróbować natrzeć miejsce, w którym była pleśń wodą utlenioną. Innym domowym sposobem, który może być skuteczny, jest roztwór wody, sody oczyszczonej i soli. Wystarczy zmieszać ze sobą te trzy substancje do powstania piany i nałożyć na miejsce, w którym pojawił się problem. Dobrym sposobem jest także wymieszanie ze sobą 1/2 szklanki wody z 1/4 szklanki octu. Powstałą mieszaniną należy spryskać obszar, gdzie pojawiła się pleśń. Następnie po upływie 15 minut zmyć środek ze ściany. 

Więcej o: