Kalendarz ogrodnika. Co sadzić późną jesienią? Te rośliny dadzą obfity plon na wiosnę

Co sadzić późną jesienią? To pytanie zadaje sobie wielu pasjonatów ogrodnictwa. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, które kwiaty posadzimy w listopadzie, aby mogły cieszyć nasze oko już na początku wiosny. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę warzyw, które możemy posadzić nawet w grudniu.

Późna jesień to czas na porządki w ogrodzie, ale nie tylko. Ten okres to doskonały moment na sadzenie krzewów i drzew, a nawet kwiatów oraz warzyw. Sprawdź, co najlepiej sadzić w listopadzie.

Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Późna jesień to doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych

Listopad to dobry miesiąc na sadzenie w ogrodzie roślin cebulowych takich jak narcyzy, tulipany i lilie, ale nie tylko. Późna jesień to idealny moment na sadzenie w ogródku także hiacyntów, czosnku ozdobnego, zawilców, przebiśniegów, fiołków, a także krokusów. Aby posadzić te kwiaty, należy wykopać dołki o głębokości trzy razy większej od wysokości cebulki. 

Które warzywa siejemy w listopadzie? 

Późna jesień to dobry czas na zasianie do gruntu takich warzyw jak: 

  • cebula,
  • marchew,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • pietruszka,
  • koper ogrodowy,
  • pasternak,
  • szpinak,
  • seler.

Zasianie warzyw w listopadzie pozwoli nam cieszyć się ich doskonałym smakiem nawet o dwa do trzech tygodni wcześniej, niż gdybyśmy zrobili to w marcu - informuje portal zielonyogrodek.pl. Nawet jeśli spóźnimy się w listopadzie z zasianiem warzyw, to możemy to zrobić jeszcze w grudniu. Nasiona powinniśmy zasiać na głębokości około trzech centymetrów w rzędach od 25 do 30 centymetrów. 

Te drzewa i krzewy możesz posadzić w listopadzie - sosna, świerk i jabłoń 

Późna jesień to także doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych takich jak jabłoń, porzeczka, wiśnia, czereśnia czy agrest. Pod koniec roku z powodzeniem możemy również posadzić drzewa iglaste m.in. świerki, sosny, jałowce czy cisy. Do końca listopada posadzimy także róże, które późną jesienią łatwo się ukorzeniają. 

Więcej o: