Jak przestawić okna na tryb zimowy? Ten sprytny sposób sprawi, że sporo zaoszczędzisz na rachunkach

Jak zapewnić sobie komfort termiczny i jednocześnie nie zbankrutować? Wystarczy jeden tani i bardzo prosty sposób, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, a jednocześnie zachować wysoką temperaturę w domu.

Sposobów na oszczędzanie energii cieplnej jest wiele, ale nasz sprawi, że sporo zaoszczędzisz nie marznąć. Nie musisz inwestować czasu i pieniędzy, by zaoszczędzić spore sumy na ogrzewaniu mieszkania. Podpowiemy, jak szybko i skutecznie wyregulować skrzydła okienne.

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

Wysokie rachunki za ogrzewanie? Tak możesz je zmniejszyć

Skuteczne oszczędzanie ciepła, w tym oszczędzanie gazu stało się koniecznością. Jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednia regulacja okien na zimę może z powodzeniem zmniejszyć nasze rachunki.

Regulowanie szczelności i przechodzenie z tak zwanego trybu letniego na zimowy możemy wykonać samodzielnie i to zupełnie za dramo. A ten trik ostatecznie przełoży się na wysokość naszych opłat.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Rodzaj okien ma znaczenie

Okna PVC dobrze chronią mieszkanie przed wiatrem, zimnem i odgłosami z zewnątrz. Dlatego są tak często wybierane przez kupujących. Nie bez znaczenia jest również fakt, że posiadają one specjalny mechanizm, który łatwo dostosować do warunków letnich i zimowych.

W ramach regulacji lato-zima możemy dopasować szczelność do konkretnego sezonu: latem poluzować docisk uszczelki a zimą go zredukować i tym samych znacznie zmniejszyć deficyt energetyczny w naszym mieszkaniu.

Samodzielna regulacja okna na zimę

Do ustawienia trybu zimowego w naszych oknach potrzebny będzie odpowiedni klucz, na przykład imbusowy. Jednak z powodzeniem można go zastąpić kombinerkami a w niektórych przypadkach nawet gołymi rękami.

Po otwarciu okna należy sprawdzić położenie bocznych bolców. Każdy z nich jednej strony jest szerszy, a z drugiej – węższy. W trybie letnim część węższa jest zwrócona w stronę uszczelki. Na zimę należy je przestawić o 90°. Spowoduje to natychmiastowe zmniejszenie szczelin i zatrzymanie dopływu zimnego powietrza z zewnątrz do wewnątrz.

Więcej o: