Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Roślina szybko odwdzięczy się nowymi listkami

Dracena obrzeżona czy wonna cieszą się sporą popularnością. Sięgamy po nie zarówno ze względu na ich wygląd, jak i właściwości oczyszczające powietrze. Sprawdź, jak pielęgnować dracenę, jak ją podlewać i po jakie domowe nawozy warto sięgać, by roślina pięknie rosła.

Jedną z popularnych roślin doniczkowych uprawianych w domu jest dracena. Pielęgnacja nie jest trudna ani skomplikowana. Nie różni się zbytnio w zależności od odmian draceny. Na jej popularność wpływ ma nie tylko łatwy dostęp, lecz także właściwości oczyszczające powietrze z toksyn takich jak formaldehyd, benzen, ksylen czy toluen. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy nam się bujnymi i pięknie wybarwionymi liśćmi. Sprawdź, jak dbać o dracenę i sięgnij po te domowe nawozy.

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Dracena: jak dbać o ten kwiat doniczkowy? Dobierz odpowiednie miejsce i podłoże

Dobór odpowiedniego podłoża i miejsca jest kluczowy do prawidłowego rozwoju tej rośliny. Niezależnie od odmiany, warto sięgnąć po ziemię przepuszczalną, o lekko kwaśnym odczynie. Na dno doniczki wysyp warstwę drenażu, która pozwoli uchronić korzenie przed zastojem wody. Dracena lubi sporą dawkę słońca, ale doniczka nie powinna stać w bezpośrednim słońcu. To może doprowadzić do pojawienia się plam na liściach. Latem możesz wystawić dracenę na balkon lub taras, w miejsce osłonięte od wiatru. Raz na kilka dni zraszaj liście miękką i odstaną wodą.

Natrzyj liście tym olejem. Dzięki temu będą zdrowe i lśniąceRoślinę zaatakowały szkodniki? Natrzyj jej liście tą mieszanką

Dracena: jak podlewać roślinę? Wiele osób robi to za rzadko

W okresie wegetacji dracena potrzebuje wilgotnego podłoża. Zimą, w czasie spoczynku rośliny, ogranicz podlewanie. Ziemia pomiędzy kolejnym nawadnianiem może przeschnąć. Uważaj jednak, by nie doprowadzić do zasuszenia bryły korzeniowej. Jak podlewać dracenę? Gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, podlej ją, a po ok. 15 minutach odlej nadmiar wody z podstawki. Latem nawadniaj ją dwa razy w tygodniu. Jeśli obawiasz się przelania, podlewaj roślinę oszczędniej, ale częściej, sprawdzając wilgotność gleby. Jak kontrolować stan podłoża? Włóż palec lub drewniany patyk na głębokość ok. 1-2 cm.

Orzechy włoskieZamiast wyrzucać łupiny orzechów, lepiej zalej je wodą. Efekt zaskakuje

Jak pielęgnować dracenę? Sięgnij po te domowe nawozy

Jeśli zdecydujesz się na uprawę draceny, nie zapominaj o odpowiednim nawożeniu rośliny. Możesz sięgnąć po dostępne w sklepach mieszanki przeznaczone do roślin zielonych czy dracen lub wypróbować domowe sposoby, które dostarczą odpowiednią porcję składników odżywczych. Do podlewania draceny możesz wypróbować różne mikstury. Stosuj je raz na 3-4 tygodnie.

  • Nawóz z fusów po kawie pozwoli zadbać o odpowiednie pH podłoża, dostarczy też roślinie cenne minerały, jak azot, potas, fosfor, a także magnez czy żelazo. Łyżkę fusów rozpuść w litrze wody, a następnie podlej kwiaty.
  • Nawóz z żelatyny to doskonałe źródło azotu. Świetnie sprawdzi się do podlewania roślin zielonych. Łyżkę stołową rozpuść w szklance gorącej wody. Miksturę rozcieńcz 3 szklankami zimnej wody. Podlewaj rośliny raz w miesiącu.
Więcej o: