Jedną z popularnych roślin doniczkowych uprawianych w domu jest dracena. Pielęgnacja nie jest trudna ani skomplikowana. Nie różni się zbytnio w zależności od odmian draceny. Na jej popularność wpływ ma nie tylko łatwy dostęp, lecz także właściwości oczyszczające powietrze z toksyn takich jak formaldehyd, benzen, ksylen czy toluen. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy nam się bujnymi i pięknie wybarwionymi liśćmi. Sprawdź, jak dbać o dracenę i sięgnij po te domowe nawozy.
Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dobór odpowiedniego podłoża i miejsca jest kluczowy do prawidłowego rozwoju tej rośliny. Niezależnie od odmiany, warto sięgnąć po ziemię przepuszczalną, o lekko kwaśnym odczynie. Na dno doniczki wysyp warstwę drenażu, która pozwoli uchronić korzenie przed zastojem wody. Dracena lubi sporą dawkę słońca, ale doniczka nie powinna stać w bezpośrednim słońcu. To może doprowadzić do pojawienia się plam na liściach. Latem możesz wystawić dracenę na balkon lub taras, w miejsce osłonięte od wiatru. Raz na kilka dni zraszaj liście miękką i odstaną wodą.
W okresie wegetacji dracena potrzebuje wilgotnego podłoża. Zimą, w czasie spoczynku rośliny, ogranicz podlewanie. Ziemia pomiędzy kolejnym nawadnianiem może przeschnąć. Uważaj jednak, by nie doprowadzić do zasuszenia bryły korzeniowej. Jak podlewać dracenę? Gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, podlej ją, a po ok. 15 minutach odlej nadmiar wody z podstawki. Latem nawadniaj ją dwa razy w tygodniu. Jeśli obawiasz się przelania, podlewaj roślinę oszczędniej, ale częściej, sprawdzając wilgotność gleby. Jak kontrolować stan podłoża? Włóż palec lub drewniany patyk na głębokość ok. 1-2 cm.
Jeśli zdecydujesz się na uprawę draceny, nie zapominaj o odpowiednim nawożeniu rośliny. Możesz sięgnąć po dostępne w sklepach mieszanki przeznaczone do roślin zielonych czy dracen lub wypróbować domowe sposoby, które dostarczą odpowiednią porcję składników odżywczych. Do podlewania draceny możesz wypróbować różne mikstury. Stosuj je raz na 3-4 tygodnie.