Jak wyczyścić przypalone żelazko? Tanie, skuteczne i sprawdzone sposoby na pozbycie się przypaleń

Nawet najlepsze i najdroższe żelazko może się przypalić. Wystarczy chwila nieuwagi lub źle dobrana temperatura prasowania. Poznaj kilka sposobów na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, a przy okazji nie zbankrutować.

Jest wiele sposobów, aby wyczyścić przypalone żelazko. Jednak niektóre mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Specjalne płyny i preparaty mogą kosztować fortunę. Zatem jak wyczyścić żelazko, by nasz portfel tego nie odczuł?

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Przypalone żelazko. Skąd się biorą przypalenia?

Najczęściej winna jest źle dobrana temperatura prasowania do materiału. Jednak aksamit czy jedwab mają naturalną skłonność do przypaleń. Często nawet bardzo uważając, możemy je uszkodzić i katastrofa gotowa.

Przypaleniom sprzyja również brak regularnego czyszczenia urządzenia. Wtedy na żelazku zbierają się osady, a często także kamień.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Mamy na to sposób!

Pierwszą z metod jest życie sody oczyszczonej. Sodę należy rozprowadzić wilgotną ściereczką na zabrudzonej stopie żelazka. Następnie pocierać tak długo, aż przypalenie zniknie. Innym skutecznym i tanim środkiem jest ocet. Rozprowadzamy go bawełnianą ściereczką i dokładnie myjemy nim przypalony element. Następnie myjemy powłokę na mokro i usuwamy resztki substancji.

Połączeniem obu tych metod jest pasta sodowo-octowa, która usuwa nawet najbardziej uporczywe przypalenia. Oba składniki łączymy w pastę w proporcjach dwie łyżki sody do jednej łyżki octu. Miksturę rozprowadzamy zmywakiem kuchennym i czekamy, aż przypalenie zniknie. Po wszystkim bardzo starannie pozbywamy się resztek przygotowanej mieszanki. Nie wolno go jednak stosować do powierzchni teflonowych, które potrafi zniszczyć.

Czym wyczyścić żelazko? Poznaj jeszcze jeden ze sprytnych trików

Kolejnym skutecznym sposobem jest tabletka z paracetamolem. Aby wyczyścić żelazko,  należy chwycić tabletkę pęsetą i okrężnymi ruchami rozsmarować ją po przypalonej powierzchni rozgrzanej stopy. Na koniec żelazko musi być dokładnie oczyszczone z resztek leku.

Ostatnia z metod polega na rozsypaniu warstwy kuchennej soli na stolnicy lub desce prasowaniu jej bardzo gorącym żelazkiem. Następnie całą powierzchnię stopy trzeba dokładnie wytrzeć na mokro. Podobnie działa prasowanie papieru do pieczenia. Jednak ta metoda jest skuteczna w przypadku małych przypaleń.

Więcej o: