Nie zostawiaj klucza w zamku w drzwiach. Ten zwyczaj może przysporzyć ci problemów

W obawie przed włamaniem sięgamy po różne rozwiązania, takie jak alarmy, wzmocnione drzwi i zamki czy zasuwy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że z pozoru prozaiczny i bezpieczny zwyczaj może być ułatwieniem dla złodziei. Dlaczego lepiej nie zostawiać klucza w zamku? Co robić, by uniknąć włamania?

Więcej podobnych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 36-latek chciał ukraść hondę z parkingu. Nie udało mu się odjechać, więc... zabrał kierownicę, a potem ją zwrócił

Często zupełnie nieświadomie możemy ułatwić złodziejom dostanie się do naszego domu. Wydaje nam się, że zamknięcie drzwi i pozostawienie klucza w zamku na noc pozwoli nam uniknąć wizyty włamywaczy. Okazuje się, że to zły pomysł. Sprawdź, czego lepiej nie robić i jak zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Zostawiasz klucz w zamku w drzwiach? Lepiej tego nie rób

Wiele osób zostawia klucz w zamku w drzwiach, wierząc, że to wystarczające zabezpieczenie przed nocnym włamaniem. Wydaje ci się, że skoro klucz znajduje się po jednej stronie zamka, nie uda się go otworzyć z drugiej strony? Okazuje się, że to nie zawsze prawda. W wielu typach mechanizmów (nie wszystkich) klucz umieszczony w zamku od wewnątrz pozwala go odblokować najprostszym wytrychem. Odblokowane przez klucz zapadki nie stanowią już żadnej przeszkody dla potencjalnych złodziei. Jak tego uniknąć? Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niepozostawianie klucza w zamku. Innym jest wysunięcie go z mechanizmu do połowy.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Policja radzi, na co zwracać uwagę

Właściwe zabezpieczenie domu to pierwszy krok do uniknięcia wizyty złodziei. Przynajmniej dwa działające i atestowane zamki w drzwiach czy zamykanie okien przed wyjściem z domu to podstawa. O czym jeszcze warto pamiętać i na co zwracać uwagę?

  • Nie trzymaj kluczy do mieszkania w widocznym miejscu.
  • Nie chowaj kluczy pod wycieraczką, w doniczce czy innych „bezpiecznych" skrytkach.
  • Nie trzymaj portfela, dokumentów, kluczy do samochodu czy cennych przedmiotów w korytarzu i przedpokoju.
  • Sfotografuj cenne przedmioty i oznacz je w sposób, który pozwoli je zidentyfikować.
  • Zamykaj drzwi i okna, nawet jeśli wychodzisz z domu tylko na chwilę.
  • Nie montuj w drzwiach zamków tego samego typu.
Więcej o: