Wrzuć do woreczka i połóż w samochodzie. To banalny i tani sposób na parujące szyby w aucie

W sezonie jesienno-zimowym często obserwujemy parujące szyby w aucie. To naturalne zjawisko, wynikające z różnicy temperatur i zwiększonej wilgotności we wnętrzu samochodu. Zamglone szyby nie tylko irytują. Są też niebezpieczne. Sprawdź, co zrobić, żeby szyby nie parowały.

Nieustannie parujące szyby w aucie mogą irytować kierowców, ale przede wszystkim ograniczają widoczność i stanowią zagrożenie, szczególnie w czasie jazdy. Sprawdź, co robić, by ograniczyć parowanie szyb w aucie i jak szybko odparować szyby w samochodzie.

Zobacz wideo Policjanci podglądali kierowców na miejskim monitoringu. Potem podjeżdżał nieoznakowany radiowóz

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sposób na zaparowane szyby w aucie? Sięgnij po pochłaniacz wilgoci

Jednym ze sposobów na parowanie szyb w aucie jest zmniejszenie wilgotności we wnętrzu samochodu. Śnieg wnoszony na obuwiu czy błoto mogą zwiększyć problem. Rozwiązaniem, które pomoże, jest umieszczenie na desce rozdzielczej, przy przedniej szybie, pochłaniaczy wilgoci. Przyspieszą one odparowywanie. Możesz je zrobić samodzielnie. Wystarczy, że do bawełnianego woreczka lub skarpety wrzucisz silikonowy żwirek dla kota, a następnie dokładnie zawiążesz.

Jak odparować szyby w aucie? Zwróć uwagę na filtr

Jeśli mimo zastosowania nawiewu i pochłaniaczy wilgoci szyby wciąż intensywnie parują, może to oznaczać problem z filtrem kabinowym. Parujące szyby utrudniają prowadzenie samochodu i stwarzają zagrożenie. Zużyty filtr trzeba będzie wymienić. Koszt to ok. 20-50 zł, w zależności od modelu i samochodu. Możesz go wymienić samodzielnie. Filtr kabinowy zwykle ukryty jest za schowkiem.

Innym powodem może być nieprawidłowe ustawienie ciepłego nawiewu. Po uruchomieniu silnika odczekaj chwilę, najlepiej kilka minut, by nawiew zdążył się ogrzać. Powietrze skieruj na przednią szybę, pamiętaj też o wyłączeniu obiegu wewnętrznego. Innym ze sposobów na przyspieszenie odparowywania szyb jest… uchylenie okien. Pozwoli to pozbyć się wilgoci z wnętrza, choć jednocześnie zimą znacznie zmniejszy temperaturę w samochodzie.

Więcej o: