Kosztuje 4 zł, a działa jak drogi pochłaniacz wilgoci! Rozłóż go w pomieszczeniach, a problem zniknie

Wilgoć w mieszkaniu to problem, z którym w okresie jesienno-zimowym boryka się wiele osób. Na szczęście, aby osuszyć powietrze, nie musisz wydawać fortuny na pochłaniacz wilgoci. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak pozbyć się uciążliwego problemu.

Wilgotność w domu powinna wynosić między 40 a 60 procent, kiedy zaczyna przekraczać te wartości, woda osadza się na ścianach i szybach. Gromadzenie się jej może przyczynić się do powstania pleśni niebezpiecznej dla naszego zdrowia. Co zrobić, aby temu zapobiec? Podpowiadamy. 

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Wilgoć w domu - jaka jest przyczyna jej powstawania?

Pojawienie się wilgoci w domu powinno być dla nas sygnałem, aby szybko zacząć działać. Co powoduje nadmierną wilgoć w mieszkaniach? Najczęściej jest ona spowodowana niedogrzaniem pomieszczenia lub złą wentylacją, ale nie tylko. Wpływ na to ma także nieszczelny dach, popękane rury oraz nadmierna wilgoć w pomieszczeniach spowodowana gotowaniem, praniem lub długimi i gorącymi kąpielami. 

Tani sposób na pozbycie się wilgoci w domu. Jest niezawodny!

Jednym ze sposobów na obniżenie poziomu wilgoci w mieszkaniu jest rozłożenie w zawilgoconych pomieszczeniach woreczków z ryżem. Ryż możemy umieścić na parapetach, na półkach w łazience lub szafkach w kuchni. Jeśli dodamy do ryżu odrobinę olejku eterycznego, to dodatkowo zadziała on jak odświeżacz powietrza. Na ten trik wydasz mniej niż 4 złote!

Rośliny i kreda poprawią jakość powietrza w mieszkaniu 

Aby pozbyć się nadmiernego poziomu wody w powietrzu, możemy rozłożyć kredę w miejscach, gdzie zbierają się jej duże ilości np. przy ramie okiennej. Innym domowym sposobem na poradzenie sobie z nadmierną wilgotnością powietrza jest zawinięcie w gazy sody oczyszczonej lub soli i położenie jej na parapecie oraz w innych miejscach, gdzie dostrzegliśmy gromadzenie się wody. Gazy należy wymieniać w momencie, gdy znajdujący się w nich produkt zostanie rozpuszczony. Pomocne w pochłanianiu wilgoci z powietrza będą także rośliny doniczkowe. Warto postawić w łazience oraz innych miejscach, gdzie gromadzi się woda paproć, bluszcz pospolity, chamedorę wytworną, storczyka lub skrzydłokwiat.

Więcej o: