W obecnym czasie istnieje duże ryzyko, że każdy z nas będzie musiał zmierzyć się z przerwami w dostawie prądu. Ma to związek już nie tylko z różnymi zjawiskami atmosferycznymi, ale też kryzysem energetycznym. Niestety coraz częściej możemy być zagrożeni dłuższymi brakami energii. Dlatego dobrym pomysłem, aby uchronić się przed ewentualną awarią, może być zakup agregatu prądotwórczego do domu.
Więcej podobnych artykułów możesz znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zanim pójdziemy do sklepu, warto sprawdzić jakiego napięcia w naszym generatorze prądu będziemy potrzebować. Agregaty prądotwórcze trójfazowe o napięciu 400 V, nadadzą się raczej na budowę lub działkę i mogą być za duże dla typowego gospodarstwa domowego. Lepszym wyborem będzie raczej urządzenie jednofazowe o napięciu 230 V. Ten rodzaj najlepiej sprawdzi się podczas awarii prądu w domu. Istotną kwestią może być także wielkość oraz mobilność urządzenia. Jeśli wiesz, że będziesz często zmieniał miejsce położenia swojego generatora prądu, warto pomyśleć o takim, którego konstrukcja jest do tego stworzona. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w przenośny agregat prądotwórczy.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie agregatów prądotwórczych do domu?
Poza rodzajem konstrukcji, czy napięciem, dużą rolę przy wyborze generatora prądu, będzie też odgrywać to, jak często spotykają nas awarie oraz ile prądu zużywamy. Jeśli wiemy, że braki w dostawach mogą trwać nawet kilka godzin, warto sprawdzić podczas zakupów, jak długo agregat będzie w stanie pracować. Natomiast warto mieć na uwadze, że z czasem działania, będzie zwiększało się także zużycie paliwa. W tej kwestii jak największa pojemność zbiornika może być pomocna. Agregaty prądotwórcze, najczęściej są zasilane benzyną lub olejem napędowym, dlatego warto się w nie zaopatrzyć od razu podczas zakupów.
Przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórczego, trzeba także pamiętać o odpowiedniej mocy, jaką posiada dane urządzenie. Nie jest to tym samym co jego napięcie, dlatego warto obliczyć, ile prądu zużywamy w domu. O tym, jak to obliczyć możesz dowiedzieć się tutaj. Jeśli moc generatora prądu będzie niewystarczająca, to w rezultacie możemy nie być w stanie uruchomić na przykład komputera, czy też piekarnika. Dlatego powinna być ona większa niż łączna moc sprzętów, których używamy a naszym domu.