Szczątki chińskiej rakiety spadają nad Europą. Hiszpania i Portugalia zamknęły przestrzeń powietrzną

Pozostałość chińskiej rakiety Long March 5B pędzi w kierunku Ziemi w niekontrolowany sposób. W najbliższy weekend ten 23-tonowy kosmiczny śmieć spadnie na naszą planetę. Wielkość obiektu eksperci porównują do 10-piętrowego budynku.

Już w ten weekend na Europę spadnie rdzeń rakiety Długi Marsz 5B, który jest pozostałością po wnoszeniu na orbitę ostatniego z elementów stacji kosmicznej Tiangong.

Zobacz wideo Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos

Człon chińskiej rakiety pędzi w kierunku Ziemi. Czego możemy się spodziewać?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, ostrzeżenia o niekontrolowanym spadaniu szczątków pojawiły się w Hiszpanii. Badacze twierdzą, że deszcz kosmicznych śmieci może trwać od około 40 minut do nawet do trzech godzin.

Władze Hiszpanii podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu przestrzeni powietrznej w Barcelonie, Tarragonie i na Ibizie. Część swojej przestrzeni powietrznej zamknęła również Portugalia.

Zwykle w przypadku innych rakiet orbitalnych pierwsze człony lądują w oceanie lub są kierowane na niezaludnione części Ziemi. Pojazdy SpaceX lądują natomiast pionowo by móc być użyte ponownie. Niestety Chiny nie prowadzą kontrolowanej deorbitacji rdzenia rakiety. W tym przypadku zgodnie z najnowszymi przewidywaniami The Aerospace Corporation człon Long March 5B powróci w niekontrolowany sposób w weekend.

W poniedziałek, 31 października 2022 Chińska Agencja Kosmiczna wystrzeliła na orbitę ostatni moduł stacji kosmicznej Tiangong. Do operacji została użyta ciężka rakieta Long March 5B.

W kolejnych dniach szacowany na 22,5 tony rdzeń rakiety - mniej więcej wielkości 10-piętrowego budynku - ma dokonać niekontrolowanego powrotu na Ziemię.

To nie pierwszy upadek chińskiej rakiety. Podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości

Podobne niekontrolowane upadki chińskich rakiet miały miejsce w 2020, 2021 i ostatnio w lipcu 2022 roku. Niestety dwa z nich zakończyły się lądowaniem dużych odłamków w pobliżu bardzo zaludnionych obszarów. Gigantyczny rozmiar rakiety sprawiają, że nie może ona całkowicie spłonąć w atmosferze ziemskiej.

W czwartek, 3 listopada Aerospace zorganizował dyskusję na Twitter Spaces. Badacze, inżynierowie i inne osoby bezpośrednio związane z tematem omawiają różne sposoby zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego w przyszłości. Do ekspertów Aerospace z CORDS, Center for Space Policy and Strategy oraz Space Safety Institute dołączyli również analitycy przemysłu kosmicznego.

Więcej o: