Najbardziej szokujące metody pochówku. Na czym polegają? Większość z nich nie jest legalna w Polsce

W Polsce nadal najczęstszym sposobem chowania zmarłych jest złożenie ciała w grobie. Istnieje jednak wiele nowoczesnych metod, w tym kilka, które mogą szokować. Które z nich są legalne i na czym polegają? Wyjaśniamy.

Coraz częściej słyszymy o coraz to nowych metodach pochówku. W Polsce również rośnie zainteresowanie tą formą ostatniego pożegnania. W wielu przypadkach ma to związek z rosnącymi problemami ze znalezieniem odpowiedniego miejsca spoczynku, jak również wysokimi kosztami. Jeśli chodzi o alternatywne sposoby, tego typu pochówki są sporym wyzwaniem dla zakładów pogrzebowych. Muszą one stale się dostosowywać do wymagań klientów.

Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce?

Alternatywne pochówki. Które są legalne w Polsce?

Najbardziej znana i rozpowszechniona metoda alternatywnego pochówku to kremacja zwłok. W tym przypadku prochy zmarłego mieszczą się w specjalnej urnie, wielokrotnie mniejszej od klasycznej trumny. Warto z tego miejsca przypomnieć, że w Polsce zabronione jest przechowywanie urny z prochami w innym miejscu niż cmentarz. Surowo zabronione jest również rozsypywania prochów. Metoda ta nie jest całkowicie ekologiczna i ma negatywny wpływ na środowisko.

Inną, dużo bardziej ekologiczna jest akwamacja. Polega zamoczeniu zwłok w roztworze mieszanki wody i wodorotlenku potasu. Procedura odbywa się w specjalnej komorze ciśnieniowej resomatora. Kości zmarłego zamieniają się w pył, a płyn biologiczny zostaje wylany do ziemi. Jak twierdzą specjaliści, wpływ na środowisko w postaci śladu węglowego jest blisko dziesięciokrotnie mniejszy niż w przypadku innych metod. Obecnie w polskim prawie brakuje regulacji dotyczących tej metody.

Czym jest promesja? Jak się je przeprowadza?

Podczas promesji ciało zmarłego najpierw zamraża się, a potem doprowadza do rozpadu na maleńkie granulki. Metodę tą opracowała szwedzką biolog Susanne Wiigh-Mäsak. Zachodzi ona bez procesów gnilnych, więc nie następuje skażenie bakteriami gleby czy wody. Granulki chowa się w ziemi w biodegradowalnej trumnie tak. W ten sposób robi się z nich nawóz dla roślin.

Z zapisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która pochodzi z 1959 roku, wynika, że ta metoda jest w Polsce nielegalna.

Zatopienie zwłok w morzu. Metoda legalna, ale tylko w niektórych przypadkach

W polskim prawie istnieje furtka, dzięki której pochówek nie musi się odbywać wyłącznie na cmentarzu. Zwłoki można zatopić w morzu. Jednak w myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów może to wystąpić wyłącznie, gdy do śmieci doszło na okręcie będącym na pełnym morzu. Inną ciekawą kwestią jest rozsypanie prochów z samolotu. Polskie prawo nie zezwala jednak na taką formę ceremonii.

Przekaż swoje ciało na cele naukowe. Jak to zrobić?

Jeśli nie chcesz spoczywać na cmentarzu, możesz zupełnie legalnie podjąć decyzję o przekazaniu ciała na cele naukowe. Wystarczy wybrać jedną z polskich Akademii Medycznych i podarować jej swoje zwłoki po śmierci. W tym celu należy spisać akt donacji i wskazać 2 osoby, które zawiadomią Akademię o śmierci darczyńcy. Dokument musi być potwierdzony notarialnie.

Więcej o: