Black Friday 2022: kiedy zaczyna się zakupowe szaleństwo? Na te produkty warto zwrócić uwagę

Kiedy jest Black Friday 2022? Polska obchodzi święto zakupów wtedy, co inne kraje. Każdego roku ma to miejsce w listopadzie i jest świetną okazją, aby sporo zaoszczędzić. Od kiedy jest w Polsce Black Friday i skąd pochodzi nazwa? Przypominamy też o Cyber Monday 2022.

Black Friday, czyli tak naprawdę "czarny piątek" to wielkie święto zakupów. Od lat sklepy szykują wtedy dla swoich klientów specjalne oferty, które pozwalają na zakup wymarzonych produktów o wiele taniej, niż w inne dni. Kiedy jest Black Friday w tym roku i od kiedy odbywa się w Polsce?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Kiedy zaczyna się Black Friday 2022 i jak długo trwa? To nie tylko jeden dzień

O promocjach na "czarny piątek" sklepy informują już o wiele wcześniej. Zdarza się, że już od początku tygodnia można skorzystać ze specjalnych ofert w ramach tzw. Black Week. Są też miejsca, w których zamiast "czarnego piątku" mamy "czarny weekend", czyli przedłużenie piątku o dwa dni. Oficjalnie Black Friday w 2022 roku wypada w piątek 25 listopada.

Od kiedy jest Black Friday w Polsce i skąd wzięła się nazwa?

W Polsce Black Friday pojawił się niedawno. "Obchodzimy" go od zaledwie siedmiu lat. Sam termin Black Friday ma jednak swój początek już w 1951 roku! Wtedy dzień po Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych szefowie firm odnotowali rekordową liczbę urlopów na żądanie. W ten sposób pracownicy mieli możliwość skorzystania z poświątecznych wyprzedaży. Po raz pierwszy w czasopiśmie "The New York Times" określenie zostało użyte 29 listopada 1975 roku i oznaczało "najbardziej ruchliwy dzień zakupów oraz ruchu w roku" w Filadelfii. 

Czym jest Cyber Monday i co warto kupić w Black Friday? 

Oprócz święta zakupów, które funkcjonuje pod nazwą Black Friday, warto wiedzieć też o istnieniu Cyber Monday. To alternatywny dzień wyprzedaży, który ma miejsce w niedzielę 28 listopada. Wówczas można zakupić w niskich cenach wiele produktów, ale nie w sklepach stacjonarnych, a przez internet. W przypadku Black Friday najlepiej skupić się na zakupie wcześniejszych prezentów świątecznych, ale i sprzętów domowych, oraz ubrań, które są ponadczasowe. Porządne buty, swetry dobrej jakości i ciepłe kurtki zawsze przydadzą się w szafie. Kobietom proponujemy zakup klasycznych spódnic, czy "małych czarnych". Panom przyda się krawat, czy marynarka. Warto być jednak czujnym, ponieważ są sklepy, które mogą jedynie udawać, że ceny zostały obniżone. Sugerujemy dokładne sprawdzanie metek i informacji w internecie.

Więcej o: